Pokud se vám v ústech objevily nepříjemné afty, můžete učinit kroky, které vám pomohou urychlit jejich léčbu. Stačí na to jít správným způsobem.
Afty jsou otevřené a ve většině případů bolestivé vředy v ústech – někdy se však může také stát, že se objeví uvnitř rtů, nebo dokonce na tvářích. Jejich barva bývá obvykle bílá nebo nažloutlá, přičemž ji obklopuje červená zanícená měkká tkáň. V některých případech se dokonce stává, že se spolu s nepříjemnými vředy objeví také horečka či zduření lymfatických uzlin. Naštěstí však existují účinné způsoby, díky nimž se můžete tohoto nepříjemného problému zbavit rychleji a zároveň můžete být schopni mu i předcházet, říká doktorka Chris Young.
Jak léčit bolestivé afty
Bolestivé vředy obvykle odezní samy od sebe, takže nevyžadují nijak zvláštní a včasnou léčbu. Existují však způsoby, díky kterým si můžete ulevit od tohoto nepříjemného problému mnohem rychleji a zároveň se před nimi ochránit do budoucna. Nejprve je důležité začít si pravidelně čistit zuby a používat zubní nit (právě tímto způsobem můžete zabránit vzniku potenciální infekce) a vyhýbat se také kořeněným jídlům, která mohou často poškodit dutinu ústní a v případě vředové infekce problém ještě zhoršit.
Nepříjemné pocity při výskytu aftů můžete zmírnit i kloktáním ústní vody nebo vody smíchané se solí. Ačkoliv to může být zpočátku nepříjemné, díky tomuto způsobu si ulevíte již během několika vteřin. Dále vám pak mohou pomoci urychlit jejich léčbu také prostředky, jako je například benzokain, fluocinonid, antibiotika, kortikosteroidní mast a výplachy peroxidem vodíku (antimikrobiální ústní výplach, například pomocí chlorhexidinu).
Příčiny a rizikové faktory
Riziko vzniku aftů se zvyšuje zejména tehdy, pokud má pacient v rodině někoho, kdo se s tímto problémem potýká po celý život. Právě totiž genetické předpoklady mohou stát za jejich výskytem. Mezi další možné příčiny pak také patří:
- virová infekce,
- stres,
- hormonální výkyvy,
- alergie na potraviny,
- menstruační cyklus,
- nedostatek minerálů, zejména zinku, železa nebo vápníku,
- problémy s imunitním systémem,
- poranění úst,
- nedostatek vitamínů, jako je vitamín B3, vitamín B9 nebo vitamín B12.
Je ovšem také důležité zmínit, že v některých případech může být příčina výskytu aftů v ústech neznámá.
Drobné afty versus velké afty
Afty vás mohou postihnout ve dvou formách, a to malé, nebo velké. Ve většině případů jsou to však právě malé afty, se kterými se pacienti potýkají. A ačkoliv mohou být bolestivé, obvykle se samy zahojí bez použití jakéhokoliv léčivého prostředku – v takovém případě vás však budou trápit přibližně 1 až 2 týdny. Většinou jsou malé a oválné, vykytují se uvnitř úst, způsobují pocit mravenčení nebo pálení a bolest při jídle, pití nebo mluvení. Velké afty mohou naopak trvat až 4 týdny a způsobit také jizvy na obličeji (jejich příznaky jsou intenzivnější).
Vředy vs. Opary
Ačkoliv se opary mohou podobat aftům, jedná se o kompletně jiné onemocnění, přičemž se mohou na rozdíl od nich objevit i mimo ústa. Kromě toho pak také připomínají spíše puchýřky, nikoliv zanícené vřídky (pokud navíc opar prasknete, stane se z něj bolák). Tyto výrůstky způsobuje virus herpes simplex, který se přenáší po celém těle a nejčastěji ho vyvolává stres, vyčerpání, nebo dokonce sluneční záření.
Zdroj: Healthline