Že je snídaně nejdůležitější jídlo dne, je všem známý mýtus, který však novější studie čím dál více zavrhují. Podívejte se, jak tomu ve skutečnosti je. Detaily popsala lékařka Adda Bjarnadottir.
To, že je snídaně nejdůležitější jídlo dne, je mýtus, kterému věří téměř každá společnost na světě. Většina lidí ji totiž vnímá jako zdravou nebo tu nejdůležitější část dne. Dokonce i současné oficiální pokyny pro výživu doporučují snídat. Tvrdí se, že snídaně nám pomáhá zhubnout a že její přeskočení může zvýšit riziko obezity. Nové vysoce kvalitní studie však tyto rady začaly zpochybňovat a přichází s novou myšlenkou.
Lidé, kteří snídají, mají zdravější návyky
Mnoho studií potvrzuje, že lidé, kteří snídají, bývají „zdravější“. Je u nich například menší pravděpodobnost nadváhy či obezity a nižší riziko vzniku několika chronických onemocnění. Z tohoto důvodu tak mnoho odborníků tvrdilo, že je snídaně pro tělo nepostradatelná. Tyto studie jsou však takzvanými observačními studiemi, které nemohou prokázat příčinnou souvislost, protože ukazují, že lidé, kteří snídají, jsou zdravější, ale nemohou prokázat to, že to způsobila samotná snídaně.
Je také pravděpodobné, že lidé, kteří snídají, mají ve většině případů velmi zdravé návyky. Například totiž mají tendenci jíst zdravěji, tudíž konzumují více vlákniny a dalších důležitých mikroživin. Naopak ti, kteří snídani vynechávají, mají tendenci více kouřit, pít hodně alkohol a méně cvičit. A právě nejspíše proto nemusí mít snídaně se zdravím mnoho společného. Spousta novějších studií tak ve skutečnosti naznačuje, že opravdu nezáleží na tom, zda snídáte nebo ne.
Snídaně nezvyšuje činnost metabolismu
Někteří odborníci tvrdí, že snídaně „nastartuje“ váš metabolismus. To je však také mýtus. Tito lidé mají totiž na mysli tepelný účinek jídla, což je nárůst spálených kalorií, k němuž dochází poté, co jíte. Pro metabolismus je však důležité celkové množství jídla spotřebovaného během dne. Nezáleží tak na tom, kdy a jak často jíte. Ať už tedy snídani vynecháte nebo ne, nemá to žádný vliv na množství kalorií, které během dne spálíte.
Vynechání snídaně nezpůsobuje přírůstek hmotnosti
Někteří odborníci tvrdí, že přeskočením snídaně budete během dne více hladoví, takže se budete přejídat. Ačkoliv se může zdát, že toto tvrzení dává smysl, bohužel není nijak doloženo důkazy. Je pravda, že přeskakování snídaně způsobí, že lidé budou mít větší hlad a budou jíst více na oběd, ale to snídani nevykompenzuje. Novější studie dokonce ukázaly, že vynechání snídaně může snížit váš celkový příjem až o 400 kalorií denně, což je logické, protože ze svého jídelníčku efektivně odstraníte celé jídlo.
Vynechání snídaně může přinášet určité zdravotní výhody
Vynechání snídaně je běžnou součástí mnoha metod přerušovaného půstu, jako je například 16/8. Ta spočívá v tom, že šestnáct hodin nekonzumujete žádné potraviny a poté následuje osmihodinové okno, kdy můžete jíst. Toto stravovací okno se obvykle pohybuje od oběda do večeře, což znamená, že každý den vynecháváte snídani. Je však třeba dávat si pozor a s jídlem to nepřehánět. To, že můžete osm hodin jíst, neznamená, že budete konzumovat vše, na co přijdete.
Během posledních studií bylo dokázáno, že přerušovaný půst účinně snižuje příjem kalorií, čímž prospívá metabolickému zdraví a podporuje hubnutí. Je však důležité zmínit, že tato metoda nebo samostatné vynechávání snídaně nevyhovuje každému. Účinky se totiž u jednotlivých osob mohou lišit. Někteří lidé se mohou cítit podstatně lépe, načež u ostatních to může vyvolat bolesti hlavy či mdloby.
Zdroj: Healthline