Podkožní vs. viscerální břišní tuk: Nahromaděná tuková tkáň kolem orgánů zvyšuje riziko cukrovky

Fotografie: Depositphotos

Příliš mnoho tuku může poškodit vaše zdraví a zvýšit riziko vzniku chronických onemocnění. Proto může být užitečné udržovat celkovou hladinu tělesného tuku, včetně břišního, na zdravé úrovni.

Zdraví a pohoda jsou nepopiratelně spjaty s naším životním stylem a jedním z klíčových faktorů ovlivňujících naše zdraví je množství a typ tuku v našem těle. Jedním z problematických druhů tuku je břišní tuk, který se ukládá v oblasti břicha a orgánů břišní dutiny. Není jen estetickým problémem, ale také může být spojován s různými zdravotními riziky, včetně srdečně-cévních onemocnění, diabetu typu 2 a dalších komplikací, říká doktorka Alissa Palladino. Jaké jsou různé typy břišního tuku?

Podkožní břišní tuk

Podkožní tuk neboli podkožní tuková tkáň je tuk, jenž se nachází pod kůží. Podkožní tuk je měkký a je to tuk, který vidíte „hopsat“ na břiše. Ženy mají obecně větší množství podkožního tuku než muži. Na rozdíl od tuku, jenž se nachází hlouběji v břišní dutině, není podkožní tuk tak silně spojený se zvýšeným rizikem onemocnění.

Příliš mnoho tělesného tuku obecně, včetně celkového tuku na břiše, však může zvyšovat riziko vzniku některých chronických onemocnění, jako je cukrovka 2. typu, srdeční choroby a některé druhy rakoviny. Naopak udržování zdravé hladiny břišního tuku a celkového tělesného tuku může pomoci snížit riziko vzniku chronického onemocnění.

Viscerální břišní tuk

Jedná se o jeden z typů tukové tkáně, která se nachází v břišní dutině kolem důležitých orgánů, jako jsou srdce, játra, slinivka a střeva. Oproti podkožnímu tuku má mnohem závažnější dopad na vaše zdraví. Je to způsobeno tím, že viscerální tuk může produkovat nebezpečné chemické látky a hormony, které mohou zvýšit riziko vzniku srdečních chorob, vysokého krevního tlaku, diabetu a dalších zdravotních problémů.

nadváha tuk břicho
Fotografie: Freepik

Je důležité si uvědomit, že viscerální tuk nemusí být viditelný pouhým okem, a proto se může hromadit i u lidí, kteří nejsou navenek obézní. U mužů se viscerální tuk hromadí častěji než u žen, proto se u mužů s přibývajícím břišním tukem častěji objevuje postava ve tvaru „jablka“. Naopak u žen je pravděpodobnější, že si vytvoří přebytečný tuk v dolní části těla, což vede k postavě „hrušky“.

Zbavte se tuku

Ačkoli strava a životní styl hrají při hromadění břišního tuku významnou roli, vliv mají také faktory, jako je věk, pohlaví a genetika. Naštěstí existuje řada způsobů, jak se zbavit přebytečného břišního tuku a následně snížit riziko mnoha zdravotních potíží. Zde je několik důkazy podložených tipů, jak se zbavit břišního tuku:

  • vyřaďte sladké nápoje,
  • pravidelně se hýbejte,
  • zvyšte příjem vlákniny,
  • omezte ultra zpracované potraviny,
  • omezte užívání alkoholu,
  • nešetřete na spánku,
  • zvyšte příjem bílkovin,
  • doplňujte celozrnné potraviny.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]