
Pokud jste na své pokožce objevili přisáté klíště, je třeba ho co nejrychleji odstranit. Velmi dobře se osvědčil tento snadný postup.
Správné odstranění přisátého klíštěte je podle Střediska pro kontrolu a prevenci nemocí zásadní pro prevenci přenosu nebezpečných nemocí, jako je lymská borelióza nebo klíšťová encefalitida. Pokud jste tedy tohoto parazita objevili na své pokožce, na nic nečekejte a vrhněte se na jeho pečlivé vyjmutí, doporučuje doktorka Deborah Weatherspoon. Skvělou pomocí může být tento snadný postup, který zvládnete svépomocí a minimalizujete díky němu veškerá rizika.
Jak správně odstranit klíště krok za krokem
Pro správné odstranění klíštěte budete potřebovat pinzetu, dezinfekční prostředek (nejlépe alkohol) a sáček. Jakmile budete připraveni ho vyjmout, umyjte si důkladně ruce a vezměte do ruky pinzetu. Poté se řiďte dle následujícího postupu krok za krokem:
- Uchopte klíště co nejblíže k povrchu kůže, ideálně za hlavu nebo ústní část. Nikdy však nemačkejte jeho tělo, protože by to mohlo vést k uvolnění potenciálně infekčních tekutin.
- Pomalu a stabilně táhněte klíště směrem nahoru. Dbejte na to, abyste jím zbytečně nekroužili ani neotáčeli – klíčový je rovný a plynulý tah.
- Jakmile klíště vytáhnete, zkontrolujte, zda jste ho odstranili celé. Pokud totiž byť malá část zůstala pod pokožkou, může to vést k infekci. Zbytky lze případně také opatrně odstranit pinzetou.
- Ihned po odstranění klíštěte důkladně vyčistěte místo kousnutí mýdlem a vodou a poté aplikujte dezinfekční prostředek. Umyjte si také ruce, abyste odstranili případné patogeny.
Červené tečky na kůži mohou být příznakem zdravotních problémů. Není radno je podceňovat
Nakonec již stačí dle webu Healthline umístit parazita do uzavíratelného sáčku nebo malé nádoby. Případně jej můžete zapálit, čímž zamezíte riziku infekce kompletně. V následujících týdnech nicméně sledujte místo kousnutí a také svůj celkový zdravotní stav. Na ZdravémStravování jsme již psali, jaké příznaky po kousnutí klíštěte mohou být varováním před onemocněním lymskou boreliózou či klíšťovou encefalitidou.