Množství klíšťat na území České republiky neustále roste. Pokud se na vás přisálo a nemáte k dispozici pinzetu, vyzkoušejte tento snadný způsob jeho odstranění.
Teplé počasí během letních měsíců láká tisíce lidí k častějšímu pobytu v přírodě. Kromě však čerstvého vzduchu a krásných výhledů na vás zde může čekat také potenciální nebezpečí – klíšťata. Pokud se na vás tito nepříjemní vetřelci přisají, rozhodně byste to měli řešit zavčasu a správným způsobem je ze svého tělo odstranit, říká lékařka Deborah Weatherspoon.
Pohyb klíšťat po České republice
Česká republika bohužel patří mezi oblasti s největším výskytem klíšťat. Podle výzkumů se dokonce množství těchto vetřelců na našem území neustále rozrůstá a začínají se zde pohybovat vlivem globálního oteplování už i v brzkých jarních měsících. Do styku s nimi můžete přijít především v lesích a na loukách s vysokou trávou, kde mají tendenci nejčastěji se schovávat.
Přisátí klíštěte děsí mnoho lidí a rozhodně se není čemu divit. Často totiž mohou přenášet nebezpečná onemocnění, jako je zejména klíšťová encefalitida. Pokud jej proto na svém těle zahlédnete i vy, rozhodně byste neměli na nic čekat a okamžitě jej odstranit. A jak to provést? My jsme si pro vás připravili dva osvědčené a nejrychlejší způsoby, ke kterým nebudete potřebovat ani pinzetu.
Jak vytáhnout klíště bez pinzety
Ještě než se do vytáhnutí klíštěte pustíte, berte na vědomí, že by jeho hlava nikdy neměla zůstat odtrhnutá v kůži. Pokud máte strach a nejste si jistí, zda jej dokážete odstranit sami, raději se obraťte na svého lékaře. V opačném případě postupujte tak, že si navlhčíte a lehce namydlíte jeden svůj prst. Ten poté přiložte na klíště a několikrát s ním jemně zakružte do libovolné strany. Tímto vetřelce zahubíte, po chvíli se pustí a vy jej bez jakýchkoliv problémů odstraníte.
K druhému osvědčenému způsobu, jak vytáhnout klíště bez pinzety, budete potřebovat vatovou tyčinku nebo kousek čisté vaty. Nejprve potřete klíště speciálním gelem nebo mýdlem pro jeho rychlé usmrcení a navlhčenou pomůckou jej začněte vyviklávat ze strany na stranu. Po chvíli se samo pustí a vy jej budete moci bezproblémově odstranit. Postižené místo nakonec ještě dezinfikujte, abyste předešli možné infekci a rychleji se zahojilo.
Klíště nezapomeňte zlikvidovat
Jakmile klíště odstraníte ze své kůže, ihned jej vložte do papírové utěrky nebo jiného prostředku –může být infekční a proto je potřeba, abyste na něj příliš nesahali. Poté jej můžete i s papírem rovnou spálit nebo vhodit do záchodové mísy. Nikdy byste jej však neměli házet do koše ani mačkat v prstech či nehtech. Jakmile jej zlikvidujete, další tři týdnu zůstaňte v klidovém režimu a dopřejte si dostatek zdravých potravin pro posílení imunitního systému. Pokud se na místě kousnutí objeví větší červená skvrna, okamžitě vyhledejte lékaře.
Zdroj: Healthline, Healthline