Očista tlustého střeva prospěje celkovému zdraví. Poslouží i solný proplach a vláknina

Fotografie: Depositphotos

Zdravé tlusté střevo hraje klíčovou roli v našem trávení a celkovém zdravotním stavu. Jeho stav lze snadno ovlivnit stravou.

Pokud se v tlustém střevě hromadí odpadní nebo škodlivé látky, může to vést k nepříjemným zdravotním problémům, jako je zácpa, nadýmání nebo únava. Očista tlustého střeva není jen módním trendem, ale může pomoci odstranit nahromaděné toxiny, podpořit zdraví trávicího traktu a zlepšit celkové fungování organismu. Správná péče o střeva také podporuje růst zdravých střevních bakterií, které jsou nezbytné pro imunitní systém a dobré trávení, informuje doktor Darragh O´Caroll.

Hydratace

Pití dostatečného množství vody je základním krokem k podpoře zdraví střev. Voda napomáhá regulovat trávení a usnadňuje vylučování odpadních látek. Vhodné je pít teplou nebo vlažnou vodu, která může mít pozitivní vliv na trávení, jak uvádí studie z roku 2016. Jídla s vysokým obsahem vody, jako jsou melouny, rajčata, okurky a řapíkatý celer, rovněž přispívají k hydrataci a podpoře trávení.

Solný proplach

Solný proplach je metoda, která může pomoci při zácpě a nepravidelné stolici. Smíchejte 2 lžičky mořské nebo himalájské soli s vlažnou vodou a vypijte ji ráno na lačný žaludek. Tato metoda může vyvolat rychlé nutkání na toaletu, proto si ji naplánujte na chvíli, kdy budete doma, radí Debra Sullivan.

Podomácku připravený probiotický jogurt nabízí řadu benefitů. Podporuje i trávení a pomáhá s hubnutím

Strava bohatá na vlákninu

Vláknina hraje klíčovou roli při regulaci trávení. Najdete ji v celozrnných potravinách, ovoci, zelenině, semenech a luštěninách. Vláknina pomáhá zvětšit objem stolice a usnadňuje její průchod střevy. Zařazení potravin bohatých na vlákninu do jídelníčku také podporuje růst zdravých bakterií ve střevech, což je důležité pro celkové zdraví trávicího traktu, uvedla doktorka Katherine Marengo.

Fotografie: Freepik

Šťávy a smoothie

Šťávy z čerstvého ovoce a zeleniny nebo smoothie mohou podpořit trávení a hydrataci. Obsahují vlákninu a živiny, které prospívají střevům. Při přípravě smoothie zůstává vláknina obsažená v ovoci a zelenině zachována, což je výhodné oproti čistým šťávám. Například jablečný nebo citronový džus je oblíbený při očistných kúrách, ale i jejich střídmá konzumace jako součást pestré stravy může být prospěšná, uvádí odborná studie.

Rezistentní škroby

Rezistentní škroby jsou dle webu Healthline podobné vláknině a podporují zdraví střev tím, že zlepšují rovnováhu střevní mikroflóry. Nacházejí se například v bramborách, rýži, luštěninách, zelených banánech nebo celozrnných obilovinách. Tyto potraviny mohou být vhodnou součástí jídelníčku, zejména pokud dbáte na zdravé trávení.

Probiotika

Probiotika podporují růst zdravých bakterií ve střevech, což má pozitivní vliv na trávení i imunitní systém. Lze je získat konzumací fermentovaných potravin, jako je jogurt, kefír, kimchi, kysané zelí nebo nakládaná zelenina. Probiotika lze také doplnit ve formě kvalitních doplňků stravy. Tyto látky napomáhají regulovat trávení, snižují záněty a podporují zdraví střev. Na ZdravémStravování jsme již popisovali příznivé účinky kefíru.

mléčné produkty
Fotografie: Freepik

Bylinné čaje

Některé bylinky mohou pomoci při očistě tlustého střeva. Čaj z heřmánku, máty či fenyklu jsou dle Amy Richter velmi přínosné, upravují trávení a pomáhají při nadýmání. Psyllium, aloe vera, kořen proskurníku nebo kůra olše mohou pomoci při zácpě. Jiná bylinná podpora, jako je zázvor, česnek nebo kajenský pepř, má antimikrobiální účinky a může pomoci potlačit škodlivé bakterie. Před použitím bylinných čajů nebo doplňků se však vždy poraďte s lékařem.

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]