Největší strašák žen jménem rakovina vaječníků. Bojíme se jí téměř všechny, proto je velmi důležité znát její rané příznaky.
Nejen ženy, ale i muži se jí chtějí vyhnout. Bohužel ne všichni máme to štěstí a podaří se nám to. V takovém případě je důležité sledovat příznaky, které nám onemocnění mohou prozradit a pomohou nám zahájit léčbu co nejdříve. Pokud tak uděláte, máte velmi vysokou pravděpodobnost na úplné vyléčení. To platí u jakéhokoliv typu, nejen u rakoviny vaječníků. Sledujte časné příznaky a nezaměňujte je za jiné potíže, říká lékařka Christina Chun.
Nevysvětlitelné tlaky v břiše
Tento příznak je jednoduché zaměnit s jinými potížemi. Například nadýmání nebo bolesti břicha mohou souviset se zažívacím systémem. U žen se nafouklé břicho a tlak v podbřišku často objevují při menstruaci. Zpozornět byste měla tehdy, když nečekáte a nemáte menstruaci a nejíte žádné potraviny, které jsou potenciálně nadýmavé. Jestliže potíže trvají několik týdnů, neváhejte a zajděte si k lékaři.
Bolesti při pohlavním styku
Jestliže máte pravidelný sex a najednou vás při styku sužují nepříjemné bolesti, zpozorněte. Může to být kvůli cystám na vaječnících, které mohou za citlivost na čípku i v pochvě. Jedná se o nepříjemný a bolestivý pocit, kterému se ženy raději vyhýbají. Pokud trvá dlouho, zajděte si na gynekologii, lékař provede ultrazvuk a zjistí příčinu.
Nepravidelná menstruace prozradí mnohé
Mnoho žen má pravidelný cyklus opakující se po 28 dnech. Některé ho mají po třiceti dnech a některé ještě později. Celý cyklus trvá tři až sedm dnů. Tak je to jistě v pořádku, ale pokud menstruaci nedostanete i za dva měsíce a tento jev se opakuje poměrně často, může se jednat o raný příznak rakoviny vaječníků. K tomu se také jistě pojí silné krvácení, barva menstruace a jiné aspekty.
Krvácení mimo cyklus
Pokud se u vás pravidelně po styku nebo bez příčiny objevuje poševní krvácení, nejedná se o běžný úkaz. Můžete zaznamenat jasně červenou krev, ale také růžový nebo oranžový výtok. Většinou se objevuje i bolest. Dejte si na tento příznak pozor, pokud se stav opakuje, promluvte si s lékařem. Takové krvácení je v pořádku tehdy, pokud užíváte novou hormonální antikoncepci. V takovém případě trvá mírné krvácení v různých intervalech i tři měsíce.
Nemáte chuť na jídlo
Nejhorší příznak, který je většinou v pokročilé fázi rakoviny, je nechuť k jídlu a nevysvětlitelný úbytek hmotnosti. Proto je velmi důležité, abyste příznaky sledovala a nenechala stav zajít až tak daleko. Pravidelně choďte na preventivní prohlídky ke svému gynekologovi. Pokud užíváte hormonální antikoncepci, choďte na kontroly každého půl roku až rok, později ne. Buďte na sebe opatrné, zdraví máte pouze jedno, tak ho střežte jako oko v hlavě.
Zdroj: Healthline