Na téma koronavirus už toho média napsala spoustu. Všichni víme, jaké jsou základní příznaky infekce, tedy kašel, vysoká teplota, obtíže s dýcháním apod. Řada lidí pak zcela zbytečně panikaří už jen tehdy, když jim začne trochu téct z nosu. Skutečná nákaza však v žádném případě nelze diagnostikovat na dálku nebo jen podle několika málo příznaků. Vždy je třeba provést test, který nákazu potvrdí nebo vyvrátí.
Příznaků je daleko více
Mnoho lidí ale neví, že nejde pouze o onemocnění, které postihuje dýchací soustavu a projevuje se podobně jako chřipka a nachlazení. Vědci například odhalili, že mezi další příznaky, které nakažení lidé často zažívají, patří ztráta čichu a chuti, bolesti žaludku, bolesti těla a nevolnost. O ztrátě smyslového vnímání jste již možná slyšeli, ale o průjmech nebo zvracení se moc nemluví.
Řada pacientů, kteří tyto příznaky mají, vůbec nemá podezření, že by se mohlo jednat o koronavirus, protože očekávají právě dýchací obtíže. Žaludeční a trávicí potíže se přitom vyskytují až u 10 % pacientů.
Virus stále překvapuje
Nový koronavirus, který způsobuje nemoc COVID-19, je pro vědce a zdravotníky tak trochu záhadou. Chová se totiž oproti jiným běžně známým virům poměrně nestandardně. Právě rozsáhlé spektrum příznaků vědcům pěkně motá hlavu.
Zdálo by se totiž, že virus musí nějakým zvláštním způsobem putovat po těle, kde způsobuje různě závažné škody. Je totiž jasné, že primárně útočí na plíce a dýchací soustavu. Pokud někdo zemře na nákazu koronavirem, pak mu povětšinou selžou plíce. Přesto však nelze brát na lehkou váhu i další projevy, které v těle může mít.
Lékaři se domnívají, že virus nejprve napadne nos a zadní část krku a způsobuje běžné příznaky nachlazení, včetně rýmy a bolestí svalů. I kvůli tomuto mohou pacienti krátkodobě ztratit čich a chuť. Poté se virus dostává do plic, což může způsobit dušnost, kašel a bolest na hrudi. Dále však může putovat do krevního řečiště, což vede k horečce, nočnímu pocení, malátnosti a únavě.
To znamená, že někteří lidé mohou mít pouze lokalizované příznaky v jedné oblasti, zatímco jiní pacienti mohou mít směs příznaků ve více oblastech organismu.
Do toho všeho se pak ještě přidává to, že řada lidí trpí jinými chronickými onemocněními. Pokud se do této situace přidá takto agresivní virus, může dojít k výraznému zhoršení stavu pacienta, a právě proto je virus tak extrémně nebezpečný.
Fotografie: Pixabay