Že by se v těhotenství měl na stravování klást důraz nejvyšší, asi nikoho nepřekvapí. Jídelníček nastávající maminky by měl být zdravý, lehký a pestrý. Nicméně převést toto doporučení do praxe je už něco jiného. Pojďme se dnes společně podívat, jak zvládnout těhotenský jídelníček i ataky různých chutí.
Vyvážený jídelníček není pouze otázkou nechtěného nabírání kilogramů navíc, ale jde především o zdraví těhotné ženy a vyvíjejícího se plodu. S přípravou je vhodné začít ještě v okamžiku, než žena otěhotní. Tím připraví své tělo na náročných 9 měsíců a zajistí miminku bezproblémový vývoj. I v případě, že žena zdravý životní styl bere celý život na lehkou váhu, vyplatí se tento postoj přehodnotit.
- První trimestr – Existuje doporučení, které uvádí, že během prvního trimestru by měla maminka zvýšit příjem potravy o 100 kalorií denně – rozhodně zde neplatí rčení, že jíte za dva!
- Druhý a třetí trimestr pak přidat příjem cca o 300 kalorií za den.
Sečteno a podtrženo – znamená to, že si během dne můžete dopřát o jednu svačinku (ideálně ovoce, zelenina, jogurt) navíc. Rozhodně se nevyplácí kalorický příjem mnohonásobně převyšovat. Klíčem je jíst méně a častěji ty správné potraviny + dodržovat pitný režim.
Kyselina listová
Patří mezi zaříkávadlo těhotných žen. Je klíčová pro zdravý vývoj nervové soustavy plodu. V běžném jídelníčku bývá její příjem většinou nedostačující, proto je lékaři doporučováno začít s jejím užíváním již 3 měsíce před početím dítěte.
Těhotenské vitamíny
Dnešní strava, ačkoliv je jakkoliv zdravá a vyvážená neposkytuje v mnoha ohledech těhotné ženě a plodu to, co by měla. To je smutná skutečnost, proto by se těhotenské vitamíny měly stát součástí těhotenského jídelníčku. Nejde přitom jen o kyselinu listovou, ale také železo a jód, které jsou v době těhotenství zvlášť důležité. Ovšem na druhou stranu neplatí, že čím víc vitamínů, tím zdravější maminka a dítě. Dalším prvkem, který se vyplatí pohlídat je zinek, který je důležitý pro fungování imunity. Příznivě ovlivňují vývoj mozku plodu omega-3 mastné kyseliny. Zapomenout nesmíme ani na vápník.
Co jíst a nejíst?
Zkrátka vše, co patří běžně do zdravého jídelníčku. Spíš se zaměříme na to, co nejíst. Jsou to uzeniny (párky, klobásky, měkké salámy). Dále pak nedostatečně tepelně zpracované maso a ryby (masové pasty, sushi, tataráky). Vyhněte se majonéze (syrovým vajíčkům) a taveným sýrům. Pozor také na možné zdroje rtuti – žralok, mečoun, makrela. Žádná umělá sladidla, to už je cukr menší zlo. Ovšem ani s ním to nepřehánějte ve formě sladkostí a limonád. Nejezte smažená a kořeněná jídla, solené oříšky, brambůrky apod. Názory na kafe a alkohol se různí. Jeden šálek kávy určitě nevadí, stejně tak jedna sklenička vína za týden. Větší množství kávy a alkoholu však škodí.
Jak zvládnout chutě
Tady zní jednoduché pravidlo. Jezte častěji a menší porce. Přepadne-li vás touha na sladké, dejte si raději něco zdravého – pár kousků sušených banánů, napijte se ovocného čaje, zobněte si oříšků. Můžete si udělat do zásoby i nějaké své laskominy – třeba kakaové kuličky z ovesných vloček a oříšků.
Po ruce můžete mít i čtvereček kvalitní hořké čokolády. Dbejte na dostatek vlákniny ve stravě, která dokáže způsobit pocit sytosti a přitom se z ní tak nepřibírá. Vlákninu uvítáte také v pokročilejším těhotenství, kdy mnoho maminek trpí zácpou.
Budou-li chutě a hlad nesnesitelné, netrapte se, ale volte vždy cestu menšího zla. Nad potravinami přemýšlejte. A jako poslední rada – nekombinujte bílkoviny a ovoce (jogurt či tvaroh s ovocem) zatěžujte to trávení.
Obrázek: thesun.co.uk, baby360.in