Jak se vyhnout plastům v porcovaných čajích

obrázek:pixabay.com

Pravděpodobně víte, že plastová problematika je již nějakou dobu velice horké téma. Nepříjemné zjištění je, že nás plasty v dnešní době opravdu obklopují úplně všude. Můžou se objevit i v potravinářském průmyslu, konkrétně v porcovaných (sáčkovaných) čajích. Jak určitě víte, je dobré se vyhnout teplým nápojům a pokrmům z plastových nádob a plastových obalů. Konzumujeme tedy nevědomě plasty.

Pokud chcete ze svého života vyřadit plasty, tím pádem vyprodukovat co nejméně plastového odpadu, tak se snažte vyhnout jednorázovým plastovým výrobkům a nahraďte je přírodními. Například místo plastových brček do nápojů, použijte bambusová brčka apod. Tomuto tématu se budeme věnovat jindy. Nyní se zaměříme na čajové sáčky.

Proč jsou v čajových sáčcích plasty?

Většina čajových sáčků obsahuje polypropylen. Polypropylen je forma plastu, která není biologicky odbouratelná. Tento plast se používá k těsnění čajového sáčku. Často se plast může objevit i ve šňůrce a štítku, které jsou připevněné na čajovém sáčku. Dále se vyrábí sáčky z nylonu, bývají to především tzv. pyramidové, což je forma termoplastu.

Jak je to s kompostováním čajových sáčků?

Čajové sáčky se mohou kompostovat, ale doporučujeme bez obalů. Vysypejte na kompost pouze obsah ze sáčku. Když budete kompostovat celé sáčky vč. obalu, tak se sice sáčky rozloží, ale dostane se do půdy obsažený plast. Díky tomu se v půdě zanechává problematická mikro-plastika.
Pokud milujete čaje, tak se jich samozřejmě nemusíte vzdát, jen vybírejte čaje v jiné formě. Abyste pili čaj bez plastu.

Možnosti jsou následující:

• Sypané čaje
• Čaje v organických čajových sáčkách, většinou označené značkou BIO
• Porcované čaje, které jsou uzavřené ve směsi z hedvábí a obilného škrobu – ručně šité.
• Čajové pytlíky, které se neuzavírají vůbec – chlopeň drží čajové lístky uvnitř.
• Čajové sáčky z rozložitelného papíru.