Helicobacter pylori je běžný typ bakterie, která roste v trávicím traktu a napadá sliznici žaludku. Tuto infekci má přibližně 44 procent lidí na celém světě.
Infekce H. pylori jsou obvykle neškodné, ale jsou zodpovědné za většinu vředů v žaludku a tenkém střevě. Tato bakterie dokáže měnit prostředí kolem sebe a snižovat kyselost, takže může snadněji přežít. Její spirálovitý tvar umožňuje proniknout do sliznice žaludku, kde je chráněna hlenem a imunitní buňky těla se k ní nedostanou, což může vést k žaludečním potížím. Často infikuje žaludek člověka v dětství a u některých lidí může vést k onemocněním, včetně žaludečních vředů a zánětlivého onemocnění žaludku známého jako gastritida, říká doktorka Alana Biggers.
Jak se léčí tato infekce?
Pokud máte infekci H. pylori, která vám nezpůsobuje žádné potíže, a nemáte zvýšené riziko rakoviny žaludku, léčba nemusí přinést žádné výhody. Rakovina žaludku je spolu s dvanácterníkovými a žaludečními vředy spojena s infekcí H. pylori. Pokud máte blízké příbuzné s rakovinou žaludku nebo s problémy, jako je žaludeční nebo dvanácterníkový vřed, může vám zdravotnický pracovník doporučit léčbu infekce H. pylori. Léčba může vyléčit vřed a může snížit riziko vzniku rakoviny žaludku.
Použití léků k léčbě infekce H. pylori obvykle zahrnuje kombinaci antibiotik a inhibitoru protonové pumpy (lék, který snižuje žaludeční kyselinu) po dobu až 14 dní. Tato léčba se někdy označuje jako trojitá terapie. Mezi léky, jež se používají k léčbě infekce H. pylori, patří např:
- klaritromycin,
- inhibitory protonové pumpy,
- amoxicilin.
Léčba se může lišit v závislosti na vaší anamnéze a na tom, zda máte alergie na některé léky. Po ukončení léčby může být nutné provést kontrolní vyšetření na přítomnost H. pylori. Ve většině případů je k odstranění infekce zapotřebí pouze jedno kolo podávání antibiotik. Pokud to nezabere, může být nutné užívat další léky. Při potížích s H. pylori vám pomůže:
- užívání probiotik,
- pití zeleného čaje,
- konzumace medu,
- zařazení olivového oleje do jídelníčku,
- užívání kořenu lékořice,
- konzumace brokolicových klíčků,
- fototerapie modrým světlem,
- užívání kurkuminu.
Jak infekci předcházet?
Neexistuje žádná vakcína, která by vás před H. pylori ochránila, ale dodržování zdravých návyků a hygieny může infekci zabránit. Riziko infekce H. pylori můžete snížit častým mytím rukou, zejména před vařením, jídlem nebo po použití toalety, pitím vody ze zdroje, o němž víte, že je bezpečný, a vyhýbáním se jídlu, které nebylo řádně očištěno nebo bezpečně uvařeno.
Co očekávat v dlouhodobém horizontu?
Většina lidí nakažených bakterií H. pylori nikdy nepocítí žádné příznaky nebo problémy související s touto bakterií. Pokud se u vás příznaky objeví a podstoupíte léčbu, vaše dlouhodobé vyhlídky jsou obecně pozitivní. Nejméně 4 týdny po ukončení léčby provede lékař testy, aby se ujistil, že léky bakterii vymýtily. Možná budete muset podstoupit více než jedno kolo léčby, aby došlo k jejímu usmrcení.
Infekce H. pylori může u některých lidí vést k peptickým vředům. Léčba infekce H. pylori pomocí léků může obvykle peptický vřed vyléčit. Pokud se u vás objeví jiné onemocnění spojené s infekcí H. pylori, prognóza bude záviset na tom, o jaké onemocnění se jedná, jak brzy bude diagnostikováno a jak bude léčeno. U velmi málo lidí infikovaných H. pylori se vyvine rakovina žaludku.
Zdroj: Healthline