Občas nadýmá úplně každého z nás, ať už je to po velkém jídle, nebo proto, že jsme prosně jen snědli jídlo, které nás velmi lákalo.
Nadýmání sice není nic vážného, ale přesto může způsobovat nepříjemné pocity a možná hledáte způsoby, jak mu předcházet. Nadýmání je velmi častý stav, který se vyskytuje u 20-30 % populace. Byl popsán jako pocit zvýšeného tlaku v břiše nebo stísněnosti a zároveň dochází k rychlému zvětšování velikosti břicha. K nadýmání dochází především tehdy, když je váš trávicí trakt naplněn vzduchem, říká lékař Kris Gunnars.
Proč nás vlastně nadýmá
Je důležité si uvědomit, že malé nadýmání je zcela normální, protože při trávení potravy se tvoří určité množství plynu. Ačkoli nadýmání není nebezpečný stav, mnoho lidí uvádí, že má významný dopad na kvalitu jejich života. Mezi hlavní příčiny nadýmání patří tyto faktory:
- Příliš rychlé jídlo nebo pití
- Nedostatečné žvýkání jídla
- Neustálé žvýkání žvýkaček
- Některé druhy potravin
- Zácpa
Mezi závažnější stavy, které mohou způsobovat nadýmání patří celiakie, potravinová intolerance, syndrom dráždivého tračníku, zánětlivé onemocnění střev nebo poruchy příjmu potravy.
Tipy na snížení nadýmání
Protože existuje mnoho různých příčin nadýmání, můžete vyzkoušet i mnoho různých postupů. Je však důležité si uvědomit, že to, co funguje u jednoho člověka, nemusí nutně fungovat u druhého. Doporučujeme vyzkoušet některé z níže uvedených metod, ale pokud nedojde ke zlepšení, je dobré poradit se s lékařem. Protože můžete trpět závažnějším onemocněním (například výše uvedenými), jehož příznakem je nadýmání.
1. Snižte množství vzduchu, které polykáte při jídle
Jezte pomaleji. Polykání vzduchu může způsobit nadýmání, a když jíte rychle, máte tendenci polykat více vzduchu. Je třeba věnovat čas řádnému rozkousání jídla, místo abyste vše snědli během několika vteřin. Také příliš rychlé pití nebo pití brčkem může způsobit nadýmání. Přesto si někteří lidé všimli, že přílišné mluvení při jídle může způsobit nadýmání. V neposlední řadě byste se měli vyvarovat žvýkání žvýkaček, které zvyšují množství spolykaného vzduchu.
2. Experimentujte s příjmem vlákniny
Potraviny obsahující vlákninu mohou být dvojsečnou zbraní, pokud jde o nadýmání. Na jedné straně mohou produkovat velké množství plynu. Například fazole, čočka, brukvovitá zelenina a některé obiloviny. Na druhou stranu mohou pomoci snížit zácpu, která je další příčinou nadýmání.
Potraviny s vysokým obsahem vlákniny jsou také prospěšné pro střevní bakterie, protože nevyvážený střevní mikrobiom může vést k nadýmání. Mějte na paměti, že pokud jste nedávno přešli na stravu s vyšším obsahem vlákniny, může nějakou dobu trvat, než se přizpůsobíte, a zpočátku je mírné nadýmání normální.
3 Pečujte o zdraví svých střev
Kromě doplňování vlákniny, je také důležité udržovat zdravá střeva, aby se zabránilo nadýmání. Pomáhá i dostatečná konzumace prebiotik a probiotik. Prebiotika se nacházejí především v potravinách bohatých na vlákninu. Probiotika můžete získat buď z potravin, jako je jogurt, kefír, kysané zelí, kvásek, nebo z doplňků stravy. Příčinou nadýmání může být také zácpa, kterou lze zlepšit konzumací většího množství vlákniny, pitím většího množství vody a větší fyzickou aktivitou.
4. Zjistěte, zda trpíte potravinovou intolerancí
Některé potraviny, jako jsou luštěniny a brukvovitá zelenina, mohou u mnoha lidí způsobovat nadýmání. Pokud se vám zdá, že vás luštěniny nadýmají, můžete je před vařením propláchnout, namočit a vařit dostatečně dlouho, protože to pomáhá zabránit nadměrnému nadýmání. Kromě toho mohou někteří lidé trpět potravinovou intolerancí, která může vést k nadýmání. To se může stát, pokud trpíte nesnášenlivostí lepku nebo pokud nemůžete trávit mléčné výrobky.
Pro zjištění příčiny nadýmání doporučuji vést si několik týdnů podrobný potravinový deník. Zapište si vše, co sníte a vypijete, a zhodnoťte, jak se po každém jídle cítíte nadýmaví. Po nějaké době byste měli zjistit, které potraviny způsobují největší nadýmání, a můžete je zkusit vyřadit a zjistit, zda se něco změní.
Zatočit s nadýmáním v pohodlí domova
Osobně jsme zjistili, že nejlepší věc, která snižuje nadýmání, je cvičení. Studie ukazují, že fyzické cvičení může snížit příznaky nadýmání, zvýšit pohyblivost střev a zlepšit odvádění střevních plynů. To samozřejmě neznamená, že musíte každý den chodit na hodinu do posilovny nebo že musíte dělat milion břišních sklapovaček, abyste snížili nadýmání. Přínosy můžete získat i chůzí nebo tancem. Hlavně si najděte něco, co vás baví, ať u toho vydržíte.
Pokud však žádný z těchto tipů nepomáhá a vy se stále cítíte nafouknutí, možná byste se měli poradit s lékařem. Nadýmání může být příznakem základního problému, jako je celiakie, syndrom dráždivého tračníku, zánětlivé střevní onemocnění, SIBO (bakteriální přerůstání tenkého střeva) a dalších.
Zdroj: Healthline