Otok nohou je velmi nepříjemný problém, který v současné době začíná trápit čím dál více lidí. Zbavte se ho pomocí těchto jednoduchých způsobů.
Otoky nohou jsou ve většině případů způsobeny především zadržováním tekutin nebo zánětem poraněných tkání či kloubů. Tyto faktory zase mohou být zapříčiněny dlouhodobým stáním, špatnou volbou obuvi, těhotenstvím, přílišným stresem a nátlakem při práci nebo různými zdravotními potížemi, říká lékařka Meredith Goodwin. Nahromaděná tekutina obvykle zmizí sama od sebe, ovšem existují různé domácí způsoby, jak se tohoto problému zbavit mnohem rychleji. Níže se proto můžete podívat na ty nejosvědčenější z nich a vyzkoušet si to na vlastní kůži.
Pijte více vody
Voda hraje velmi důležitou roli ve vašem zdraví. Ačkoliv by se mohlo zdát, že nahromaděných tekutin se potřebujete spíše zbavit, nikoliv jich přijímat více, pokud tělo není dostatečně hydratované, nebude moci proti problému bojovat. Je proto důležité, abyste se v případě potížích ujistili, že dodržujete pitný režim (tedy pijete 2 až 3 litry vody denně).
Noste kompresní ponožky
Nošení kompresních ponožek je velmi užitečný způsob, jak se zbavit otoků na nohou. Můžete je zakoupit především v lékárnách a fungují tak, že zvyšují krevní oběh v postiženém místě, díky čemuž pomáhají odstraňovat z těla přebytečné tekutiny. Pokud jste si tedy na sobě všimli otoků, rozhodně si je kupte a používejte je do doby, než problém zmizí.
Koupel nohou ve vlažné vodě se solí
Soli pomáhají léčit bolesti svalů a snižovat otoky a záněty – disponují totiž uvolňujícími účinky a schopností odstraňovat toxiny. Dopřejte si proto několikrát do týdně koupel nohou ve vlažné vodě s vhodným prostředkem (můžete použít například epsomskou sůl, která má na obalu vždy pokyny ke svému použití). Rozdíl pocítíte téměř ihned poté, co proces dokončíte.
Mějte nohy nahoře
S otokem na noze můžete bojovat i během spánku či vykonávání sedavé práce. Jakmile si lehnete, dejte si pod nohy polštář, a když budete sedět, podložte si je stoličkou a snažte se je čas od času protahovat. Tímto způsobem uvolníte postiženou oblast, čímž ulehčíte práci svému krevnímu oběhu. Ten poté bude schopen mnohem snáze vyloučit nahromaděné tekutiny z těla ven.
Dopřejte si více pohybu
Dlouhé sezení a stejně tak i dlouhé stání zatěžuje svaly a klouby. Pokud tedy vaše práce vyžaduje dlouhé hodiny nehybnosti, zkuste alespoň každou půlhodinu nebo hodinu vstát a projít se, aby se vám lépe prokrvily nohy. Můžete se také začít ihned z rána protahovat, abyste byli připravení na blížící se zátěž.
Zvyšte příjem hořčíku a draslíku
Hořčík je důležitý minerál, který vám pomůže vypořádat se s otoky nohou. Abyste urychlili léčbu, zakupte si vhodné tabletky s 200–400 miligramy a konzumujte je podle návodu uvedeného na obalu (popřípadě můžete také přidat do svého jídelníčku potraviny, jako je avokádo). Stejně tak byste se měli chránit před nedostatkem draslíku, což je problém, který přispívá ke zvýšení krevního tlaku a zadržování tekutin. V tomto případě vám pomůže konzumace banánů, arašídů, kuřecího masa, lososa, bílých fazolí a sladkých brambor.
Masáž nohou
Dobré prokrvení nohou je velmi důležité pro snížení otoků. Zajděte si proto na masáž, která vám pomůže rozproudit v dané oblasti krevní systém, a odstranit tak nahromaděné tekutiny.
Zdroj: Healthline, Healthline