Podráždění kůže je nepříjemný problém, který postihuje téměř polovinu světové populace. Zbavte se ho pomocí těchto jednoduchých způsobů.
Abyste se zbavili podráždění kůže, nemusíte používat drahé komerční prostředky, jež často ani nefungují. Tento nepříjemný problém, který trápí téměř polovinu světové populace, lze totiž vyléčit pomocí několika snadných domácích způsobů. Nejenže vás vyjdou na velmi málo peněz, ale také fungují téměř ihned. Níže se proto můžete seznámit s těmi nejosvědčenějšími z nich. Více prozradila lékařka Debra Rose Wilson.
Podráždění kůže a příčiny tohoto problému
Podráždění kůže je častý problém, který může snadno narušit váš každodenní život – pokud se totiž neléčí, může být velmi dráždivý a bolestivý. Ve většině případů se tento stav (nazývaný taktéž keratóza pilaris) projevuje výraznými červenými skvrnami na kůži. Ty se mohou objevit téměř kdekoliv, ovšem zejména postihují záda, paže, stehna a hýždě. Podle statistik trpí tímto druhem podráždění přibližně polovina světové populace.
Přesná příčina vzniku těchto skvrn zatím bohužel není známa. Existují však určité faktory, které přispívají k jejich vzniku – a mezi ty nejzásadnější patří především hormonální nerovnováha. Na vznik podráždění pak může mít vliv také vlhkost, typ oblečení a znečištění prostředí. Pokud tento problém trápí i vás, nemusíte ihned chodit do lékárny a kupovat si drahé komerční prostředky. Mnohem lépe vám pomohou snadné domácí způsoby.
Jak se zbavit podráždění kůže po domácku
První a nejdůležitější zásada je nosit volné oblečení, které umožní vaší pokožce dostatečný přísun vzduchu a sníží tření mezi pokožkou a látkou. Stejně tak byste si měli dávat pozor na přítomnost bakterií na oblečení, jež mohou způsobit podráždění – většina odborníků proto doporučuje prát oblečení důkladně a pomocí kvalitního prášku. Podráždění pak můžete zmírnit pomocí jablečného octa: Nejprve si důkladně očistěte záda a otřete je do sucha. Poté si připravte misku, naplňte ji vodou a smíchejte ji v poměru 50 : 50 s octem.
Nyní naneste směs pomocí vatového tamponu na skvrny a nechte ji působit alespoň 5 až 10 minut. Než se však obléknete, opláchněte se a ujistěte se, že je pokožka suchá. Účinná může být také zubní pasta – tu stačí nanést na prst a přiložit přímo na postižená místa. Nechte ji působit 30 minut (dokud nezaschne) a poté ji opláchněte čistou vodou bez použití mýdla. Tento postup opakujte, dokud skvrny zcela nezmizí.
Směs medových semínek, mléka a ředkviček
Dalším domácím receptem pro zmírnění podráždění je směs medových semínek, mléka a ředkviček. Vezměte jednu polévkovou lžíci od každé z těchto ingrediencí, dejte je do mixéru a mixujte, dokud nevytvoříte hladkou pastu. Tu poté naneste na pokožku a nechte ji působit alespoň 2 hodiny. Jakmile uplyne stanovená doba, umyjte si záda čistou vodou a v případě potřeby použijte běžný hydratační krém. Pastu můžete uchovávat v chladničce a používat ji denně po dobu 5 dnů.
Zdroj: Healthline, Healthline