Zácpa je nepříjemný problém, který může mít vážný vliv na váš každodenní život. Pokud se s ní potýkáte, zkuste se jí zbavit podomácku.
Zácpa je poměrně častý problém, ke kterému může dojít v důsledku hned několika faktorů. Pokud se s ní potýkáte i vy, nemusíte nicméně spěchat k lékaři a ihned užívat drahé přípravky plné chemie a s rizikem vedlejších účinků. Mnohem lépe vám dle Kelsey Trull dokáže pomoci vhodná domácí léčba, například co se týká zvýšeného příjmu potravin s vysokým obsahem vlákniny nebo dodržováním pitného režimu.
Jak na zácpu podomácku
Pokud vás trápí zácpa, měli byste začít u svého jídelníčku. Zásadní je dle Lorraine Johnson konzumovat více potravin bohatých na vlákninu, jako je oves, celozrnný chléb, ovoce a zelenina, fazole, čočka a ořechy. Vyhnout byste se měli naopak zpracovaným produktům a červenému masu, které naopak příznaky zhoršují. Při problémech je také dobré pít více vody, a to minimálně dva litry každý den. Ti, kteří cvičí, mohou množství ještě zvýšit.
Kdyby vám tyto přirozené metody nepomohly, pak můžete vyzkoušet laxativní stimulanty, které podporují pohyb stolice. Jakmile je užijete, během 6 až 12 hodin byste měli pocítit nutkání na velkou stranu a zácpa by se měla postupem dní zlepšovat. Velmi dobře pak dle webu Healthline fungují také mazací laxativa ve formě minerálního oleje, který umožňuje stolici zadržovat vodu a efektivněji se pohybovat tlustým střevem. Díky tomu půjde z těla snáze ven.
S nadýmáním udělají rychlý proces domácí metody léčby. Pomůže i pitný režim a vláknina
Někdy může přispět k zácpě dehydratace, a proto je dobré sáhnout po změkčovači stolice, jako je například docusát sodný nebo docusát vápenatý. Ten pomáhá vytahovat vodu ze střev a tím ji zvlhčit, což usnadní její vylučování. Pokud by však problémy přetrvávaly, raději to konzultujte s lékařem, neboť by mohlo být na vině závažnější onemocnění. Na Zdravém Stravování jsme také psali o typických příznacích intolerance na lepek.