Při správném skladování vám alkohol vydrží dlouhá léta. Některým druhům to dokonce prospívá. Ne všechny typy lahví jsou však na dlouhé uložení vhodné. A co dělat s otevřeným nápojem? Na všechno si odpovíme v následujícím článku.
Jak skladovat rum?
Rum patří mezi alkohol, který se dá skladovat ve vitríně nebo v baru. Skříňku s alkoholem byste měli umístit někam, kde je chlad a nesvítí tam přímé slunce. Lahve by se totiž měly uchovávat při teplotě 5 °C až 18 °C. Vysoké teploty jim nesvědčí, stejně jako velké teplotní výkyvy. Nedávejte svůj rum na vlhké a špinavé místo. Etiketa by mohla začít plesnivět.
A co dělat s rumem, jakmile ho otevřete? Kvalitní alkohol vydrží dlouhou dobu, pokud víte, jak ho správně skladovat. Umístěte ho mimo světlo, na chladné a tmavé místo. Předejdete tak oxidaci alkoholu.
Pozor na lahve s korkem. Tento materiál časem začne sesychat a zmenšovat se. To vše se dá snadno vyřešit elegantním způsobem – přelijte rum do skleněné karafy. Prospějete tak i nápoji z lahve bez korkové zátky. Menší karafa totiž pojme méně vzduchu, a tím se zmenšuje riziko oxidace a znehodnocení. Při podávání nenechávejte rum dlouho stát otevřený.
Jak skladovat víno?
Víno nedoporučujeme skladovat ve vitríně. Uložte ho někam, kde nesvítí denní světlo a kde je tma. Ke skladování vína je nejlepší sklep, jelikož je v něm zároveň vlhko, které tento nápoj potřebuje. Jestli nemáte sklep, lahve ochráníte před venkovními vlivy například v komoře nebo nějaké skříňce. Ale pozor na blízkost ostatních spotřebičů nebo topení. Teplota nesmí příliš vystoupat, a ani by neměla kolísat. Výkyvy teplot lahvím škodí, stejně jako průvan.
A jak je to s vínem po otevření? Bílé víno uchovávejte v lednici maximálně 3 až 5 dní. Červené vydrží otevřené stejně dlouho, ovšem nedává se do lednice, ale opět na tmavé místo (sklep, komora). Nezapomeňte, že se lahev, ať už je jakákoliv, musí zazátkovat. Šumivá vína by se měla po otevření vypít do druhého dne.
Jak skladovat pivo?
Pivo skladujte tam, kde nesvítí přímé světlo. Teplotní podmínky by se pro lahvové pivo měly pohybovat mezi 7 °C až 10 °C. Takový soudek vydrží o něco nižší teploty, zhruba okolo 4 °C. Po otevření lahvové pivo vypijte co nejdříve.
Pivo v PET lahvi se po čase začne kazit, plast totiž nápoj dostatečně neochrání proti vnějšími vlivy. Měli byste ho proto vypít zhruba do měsíce. Ani skleněná lahev není stoprocentní. Nejodolnější proti působení oxidu uhličitého, který kazí chuť nápoje, jsou hliníkové plechovky a soudky.
Jak skladovat whiskey?
O svou oblíbenou lahev whiskey se starejte obdobně jako o rum. Můžete si ji vystavit do vitríny, kterou ale nedávejte na přímé světlo. Teplota by na daném místě měla být stálá. Vyhněte se průvanu a velkému kolísání, to žádnému alkoholu nesvědčí.
Po otevření opět ukládejte na tmavé místo. Po nalití lahev zavřete, jinak se dovnitř dostane vzduch a zapříčiní oxidaci. Whiskey se vyplatí přelévat do menších karaf. Při správném skladování vám vydrží léta.
Jak skladovat vodku?
Vodku skladujte na tmavším místě, kam nesvítí přímé světlo. To platí jak o uzavřené, tak o otevřené vodce. Tím spíš, když se nápoj nachází v čiré lahvi – snadno dojde ke změně chuti a kvality. Tento alkohol se rovněž může ukládat do vitríny nebo baru. Pozor na výkyvy teplot a průvan.
Před podáváním vodku dejte nachladit do mrazáku. Nemusíte se bát, že by zmrzla. Po pití ji opět uložte na tmavé místo. Nápoj je potřeba pečlivě zajistit, ať už korkem nebo šroubovacím víčkem, abyste minimalizovali odpařování. Stejně jako u whiskey a rumu, i zde můžete sáhnout po karafě nebo menší nádobě, kam vodku přelijete, a minimalizujete tak množství vzduchu uvnitř. Vodku v placatce vypijte do 3 dnů, po čase začne přejímat kovovou chuť.