Pokud vás trápí vysoká hladina kortizolu, vyzkoušejte tyto snadné způsoby. Pomohou vám ji dostat zcela přirozeně do rovnováhy.
Kortizol je stresový hormon, který pomáhá tělu vypořádat se se stresovými situacemi. Pokud je ho však produkováno příliš velké množství, může to mít řadu nepříjemných dopadů na vaše zdraví, včetně depresí, nespavosti a vyššího rizika vzniku kardiovaskulárních onemocnění. Trpět pak můžete dle lékařky Francis Kuehnle i obezitou, což může vést k řadě dalších zdravotních problémů. Pomoci si však můžete snadno, a to zcela po domácku.
Pokuste se dobře vyspat a vytvořte si rutinu
Spánek má zásadní vliv na lidské zdraví, a pokud mu nebudete věnovat dostatek času, může to mít řadu nebezpečných dopadů na vaše zdraví. Nejenže se podle lékaře Nicka Villalobose vystavujete vyššímu riziku srdečních onemocnění, problémů s hmotností a hormonální nerovnováhy, ale také můžete trpět depresemi a v některých případech se i psychicky zhroutit. Vliv má tento faktor i na kortizol, který výrazně zvyšuje, což k nebezpečným dopadům přispívá.
Pokud tedy začnete spát správně a pokusíte se snížit stres na minimum, můžete vrátit své hormony zpět do rovnováhy a zbavit se příznaků. Zaměřit se můžete například i na nějakou rutinu, radí doktor Atli Arnarson, jako například pravidelné sprchování před spaním nebo čtení knihy. Mozek díky tomu začne utichat a tělo se začne připravovat ke spánku. Na Zdravém Stravování jsme také již dříve psali, jaká rizika se pojí se spaním s domácím mazlíčkem.
Nedostatek vitamínu D pocítí celé tělo. Mezi časté příznaky patří i potíže se spánkem a únava
Pozor na fyzickou aktivitu a celkovou stravu
Jak také uvádí server Healthline, pro udržení dobrého zdraví a správné hladiny kortizolu je nezbytné zařadit do svého života sport. Pravidelná fyzická aktivita má velmi dobrý vliv na celkové zdraví člověka a podporuje tvorbu různých hormonů, včetně kortizolu. Neměli byste to však přehánět a běhat maratony nebo zvedat těžké váhy, začněte pravidelně chodit do přírody, více využívat své tělo namísto hromadné dopravy a skvěle pomůže i plavání.
Neméně důležitým faktorem je poté zdravá strava. Rozhodně se vyhýbejte zpracovaným produktům a nepijte slazené nápoje, které mají vysoký obsah cukrů – ten dle vědeckých studií zvyšuje hladinu kortizolu. Pokud se zaměříte na kvalitní suroviny, ovoce a zeleninu, budete se cítit mnohem lépe a podpoříte funkce všech orgánů – tedy včetně nadledvinek, které produkují kortizol.