Abyste si vyčistili své uši, nemusíte nutně používat vatové tyčinky. Stačí se zaměřit na tyto jednoduché metody, které vám nijak neublíží.
Používání tyčinek do uší není úplně nejlepším nápadem. Jak totiž uvádí doktorka Debra Sullivan, jejich aplikace může vést k protržení ušního bubínku nebo jeho ucpání. Tyto problémy pak mohou eskalovat v ještě větší rizika, přičemž v nejhorších případech končí ohluchnutím. Ještě než se proto rozhodnete svůj sluchový orgán čistit, zvolte k tomu vhodný postup. Existují mnohem méně nebezpečné a zároveň účinnější způsoby.
Skvěle pomůže vlhký hadřík i správné kapky
Nejbezpečnějším způsobem, jak odstranit nahromaděný vosk z uší, je návštěva lékaře, radí doktorka Sullivan. Ten může k jeho likvidaci použít odsávačku, cerumenovou lžičku, kleště nebo jiné speciální nástroje. Pokud se však na očistu chcete vrhnout sami, můžete vyzkoušet i jednoduché domácí způsoby. Samozřejmě je třeba poznamenat, že není vhodné používat vatové tyčinky. Ty mohou v krajních případech ucho poškodit a vše ještě zhoršit.
Mnohem lépe proto poslouží vlhký hadřík. Ten stačí vzít a otřít s ním vnější část ucha. Maz nahromaděný uvnitř zvukovodů je velmi důležitý pro vyplavování nečistot a dalších věcí, jež tam nepatří. Rozhodně se ho nesnažte za každou cenu odstranit a raději nechte své tělo, aby ho využilo tak, jak má. Případně můžete dle webu Healthline použít k otření ucha zvenčí i vatovou tyčinku. Dále pak poslouží i volně prodejné kapky na čištění uší.
Na nebezpečí po kousnutí klíštětem upozorní jasné příznaky. Patří mezi ně i zarudnutí a otok
Ty účinně změkčují vosk a použít je můžete tak, že nakapete trochu tekutiny dovnitř ucha a následně ho vypláchnete. Vždy se však řiďte pokyny na obalu, a pokud byste měli jakékoli potíže s jejich aplikací, neprodleně se poraďte se svým praktickým lékařem. Dobře pak může posloužit pro výplach i injekční stříkačka s fyziologickým roztokem. Na Zdravém Stravování jsme také psali o děsivém objevu v uchu mladého chlapce.