Vlašské ořechy jsou velmi ceněné, pro své zdraví prospěšné vlastnosti. Obsahují vitamíny B1, B2, B5, B6, B9, C, E a minerální látky: železo, vápník, hořčík, mangan, zinek a draslík. Vynechat nesmíme ani důležité omega-3 nenasycené mastné kyseliny, které se nachází také například v tučných rybách. Mimo jiné obsahují i další cenné látky, jako je například melatonin.
Vlašské ořechy mají výtečný vliv na psychiku, udržují zdravé vlasy, nehty a pokožku. Slouží i jako prevence kardiovaskulárních onemocnění, snižují krevní tlak a špatný cholesterol. Patří k potravinám, které mají protizánětlivé a antioxidační účinky. Pochlubit se mohou také pozitivním vlivem na trávení. Jejich pravidelná konzumace zlepšuje činnost mozku, zlepšuje paměť a soustředěnost. Jsou dokonce prevencí Alzheimerovy choroby. To vše jsou určitě pádné důvody vedoucí k tomu, abychom měli vlašské ořechy doma v zásobě. Jenže jejich nevýhodou je, že rády žluknou a plesniví.
Skladování vlašských ořechů ve skořápce
Podobně, jako přebíráme k uskladnění vhodná jablíčka, musíme vybrat i vhodné ořechy. Měly by být proschlé bez náznaku plísně a zápachu. Zkažené ořechy poznáme tak, že mají výrazné tmavé skořápky, pavučinky nebo zelenou plíseň. Špatně vyloupané ořechy mívají jasně žlutou barvu, hořkou chuť a zapáchají podobně, jako žluklé máslo. K dlouhodobému uskladnění je vhodné používat ořechy ve skořápce. Ta totiž slouží jako ochranná bariéra, jež pomáhá regulovat teplotu a vlhkost. Rovněž nevpustí do ořechu takové množství kyslíku, aby začal žluknout.
Skladujte pouze kvalitní ořechy
Ovšem ne vždy je skořápka dostatečnou zárukou. Před uskladněním ořechy prohlédneme, protože uvnitř plesnivějících ořechů vznikají aflatoxiny, což jsou látky patřící mezi mykotoxiny a vyznačují se poměrně vysokou toxicitou. Poškozují zdraví lidí i zvířat, zejména játra. Náhodné pozření jednoho plesnivého ořechu nemá vážné následky – myslí se tím pravidelná konzumace nevhodně uskladněných ořechů.
Sušení vlašských ořechů
Máme-li to štěstí a můžeme si nasušit a uskladnit vlašské ořechy z vlastní zahrádky, pak vyžadují pouze roztřídění a sušení. Vhodné je rozmístit nasbírané ořechy na síto či do přepravné bedýnky, aby tvořily pouze jednolitou vrstvu. Pro sušení je ideální teplé suché počasí, důležité je, aby byly ořechy na čerstvém vzduchu – nejlépe na větru či průvanu. Sušit se však mohou také u kamen, trouby či topení. Ořechy vysýchají zhruba 6 týdnů. Poté je opět překontrolujeme a vložíme do rašlových pytlů, které zavěsíme na suché, tmavé a chladné místo. Správně uskladněné ořechy takto vydrží rok.
Další možnosti uskladnění
Skladovat se mohou i vyloupané ořechy, ale nebývá to práce, kterou by lidé milovali, pokud mají větší množství ořechů. Zaberou sice méně místa, ale loupání je zdlouhavé. Mohou se zamrazit, naložit do medu nebo zavařit.
Obrázek: pixabay.com