Vysoký krevní tlak se může závažně podepsat na vašem zdraví. Pokud se s ním potýkáte i vy, můžete vyzkoušet jednoduché domácí kroky pro jeho snížení.
Vysoký krevní tlak může mít fatální dopad na vaše zdraví, pokud se neléčí včas. Pomoci vám však kromě chemických léků dokáží podle lékařky Avi Varma také některé domácí způsoby, jako je například dostatek pohybu nebo nastavení správného jídelníčku. Tyto a některé další změny přirozeně podpoří váš krevní oběh a pomohou vám navíc snížit riziko vzniku kardiovaskulárních onemocnění.
Dostatek pohybu a správná hmotnost
Pokud se chcete ochránit před možnými dopady vysokého krevního tlaku, měli byste nejprve začít u pravidelného pohybu. Právě totiž fyzická aktivita, jako je například aerobní nebo odporové cvičení, pomáhá snížit tento faktor, a to dokonce až po dobu 24 hodin poté, co ji dokončíte. Důvodem je skutečnost, že tímto způsobem zvyšujete srdeční a dechovou frekvenci, což vytváří menší tlak na tepny.
Dalším důležitým faktorem je také správná hmotnost. Kila navíc nebo samotná nadváha či obezita mohou výrazně zatěžovat srdce a kardiovaskulární systém, což může vést ke zvýšení krevního tlaku. Před potenciálními problémy se můžete ochránit tím, že se budete více pohybovat, nastavíte si správný jídelníček (měli byste zejména omezit cukr, zpracované potraviny a rafinované sacharidy) a dopřejete si dostatek spánku každý den. Právě totiž dostatek odpočinku umožní krevnímu oběhu fungovat správně a bez případných potíží.
Více draslíku, méně soli
Jak uvádí web MayoClinic, draslík hraje velmi důležitou roli v udržování dobrého krevního tlaku a dalších faktorů týkajících se vašeho oběhu. Jeho zvýšený příjem vám tak pomůže snížit případné vysoké hodnoty a podpoří také pevnost a pružnost cév. Mezi potraviny s jeho obsahem patří zejména sušené ovoce, jako jsou meruňky a sušené švestky, mléko a jogurty, zelenina a luštěniny (zejména čočka a fazole).
6 tlakových bodů na uchu, 6 bolavých částí těla: Během okamžiku pocítíte pozoruhodnou úlevu
Samozřejmě je také důležité dbát na dodržování zdravé stravy pro vaše srdce, a to zejména co se týče vyššího příjmu ovoce a zeleniny, ořechů a také bílkovin (nejlépe z ryb a kvalitního drůbežího masa). Naopak byste se měli vyvarovat časté a nadměrné konzumaci červeného masa a úplně vyřadit ze svého jídelníčku zpracované potraviny – jejich vyřazení vám mimo jiné pomůže shodit přebytečná kila, jak jsme se na webu ZdravéStravování již zmiňovali.