Každému občas doma zůstanou nějaké zbytky uvařeného jídla, které mohou být zdravotním rizikem, pokud se neskladují správně. Důležité je nejen skladování, ale také následná „nová“ tepelná úprava pokrmu. Asi nikdo si nedá studenou rýži či brambory přímo z lednice. Přinášíme tedy rady a tipy, které by se vám mohly hodit.
- Jídlo, které vám zbylo, přemístěte z horké nádoby (ze sporáku) do nové čisté nádoby a počkejte dvě hodiny, než vystydne.
- Poté rozdělte zbylé jídlo na jednotlivé části, když ho pak vložíte do lednice nebo mrazničky, ať nemusíte ohřívat celou dávku, když sníte třeba jen trošku a nemusíte ani zbytečně do jídla lézt a odebírat malou porci. Tím se zvyšují šance na vniknutí bakterií a jídlo, které v lednici zůstane, může podléhat zkáze.
Rýže
Říká se, že ohřívaná rýže byla dokonce zakázána v jídelnách a restauračních zařízeních. Uvařená a nezkonzumovaná rýže je náchylná na napadení bakteriemi typu Bacillus Cereus, které se s dalším ohříváním množí. Pokud uvařenou rýži dobře a neuskladníte a necháte stát při pokojové teplotě, mohou se bakterie vesele množit. Když rýži nesníte, je lépe ji dobře uskladnit a znovu ohřát na vysokou teplotu. Ihned po vychladnutí ji dejte do lednice a skladujte maximálně do následujícího dne.
TIP: když rýži nesníte, použijte ji ještě ten den do těsta na buchtu, nákyp, kaši, do polévky místo nudlí, rýžový koláč apod.
Kuře
Kuře, které vám zbude, nechte vychladnout, uložte do nádob a po cca hodině (jakmile vystydne) ho umístěte do lednice. Nenechte ho půl dne stát v pekáčku. V lednici jej skladujte maximálně 3 dny a při opětovném ohřevu pamatujte, že ideální teplota by měla být 75 stupňů. Více než jednou kuře neohřívejte.
TIP: kuře, které vám zbude můžete obrat a použít na kuřecí muffiny, rizoto, zapékané těstoviny s kuřetem. Kuře můžete obrat na menší kousky a dát zamrazit.
Červené maso
Tak jak u kuřete i jiných druhů masa ho schovejte co nejdříve do lednice. V dobře utěsněné nádobě vydrží několik dní (3 až 4). I zde platí totéž. Ohřejte maso pouze jednou na vysokou teplotu.
TIP: zbude-li vám maso, pomelte ho a udělejte rychlé chilli con carne, masové kuličky, karbanátky se zeleninou, pomazánku.
Brambory
Vařené brambory nechte vystydnout a uskladněte v lednici. Vydrží 3 dny. Naštěstí jsou brambory takovou surovinou, že si řada hospodyněk se zbytky brambor snadno poradí.
TIP: zbylé brambory využijete na bramborové knedlíky, šišky s mákem, zapékané brambory.
Mléčné výrobky
Pokud si koupíte například velké balení jogurtu, který nesníte, ujistěte se, že jste do něj vkládali čistou lžíci a nejedli jste ho rovnou z kelímku. Otevřený jogurt dobře utěsněte, můžete použít i potravinou folii než nasadíte plastové víčko. Po otevření zkonzumujte do tří dnů. Jogurt můžete dát také do menších nádobek a zamrazit.
TIP: jogurt, který nestihnete sníst použijte do těsta na buchtu, pizzu, vyrobte si domácí zmrzlinu.
Obrázek: pixabay.com