Třísku je třeba vyndat efektivně a bezpečně. Riziku lze předejít i díky dezinfekci a mýdlu

Fotografie: Depositphotos
Odstranění třísky může být někdy nepříjemné, ale s těmito kroky můžete zajistit, že proces proběhne hladce a bezpečně.
Třísky, ať už dřevěné, kovové nebo skleněné, mohou být velmi nepříjemné a bolestivé. Mohou se dostat pod kůži při práci se dřevem, zahradničení nebo manipulaci s různými materiály. Pokud třísku nezvládnete správně odstranit, může způsobit infekci a další zdravotní problémy. Proto je důležité vědět, jak postupovat při jejím odstranění. Lékařka Judith Marcin informovala o krocích, jež vám pomohou bezpečně a efektivně vyndat třísku a zajistit, že se místo dobře zahojí.

Příprava

Bez ohledu na to, jakou metodu zvolíte, je důležité, abyste si nejprve umyli ruce a postižené místo teplou mýdlovou vodou. To pomáhá předcházet infekci, protože tříska je technicky otevřená rána. Než začnete s odstraňováním třísky, připravte si následující nástroje:

  • pinzetu,
  • jehlu,
  • alkohol nebo antiseptický roztok,
  • mýdlo a vodu,
  • lupu (pokud je tříská velmi malá),
  • sterilní obvaz nebo náplast,
  • lepicí pásku.
ruka, svědění
Fotografie: Freepik

Odstranění třísky

Pomocí lupy zjistěte, jak je tříská hluboko a jakým směrem je zanořená. Pokud je tříska zcela pod kůží, jemně použijte sterilní jehlu k otevření pokožky nad třískou. Buďte opatrní, abyste třísku nezatlačili hlouběji. Jakmile je tříská viditelná a přístupná, uchopte ji sterilní pinzetou co nejblíže kůže a jemně ji vytáhněte ve směru, kterým se dostala pod kůži.

Na nebezpečí po kousnutí klíštětem upozorní jasné příznaky. Patří mezi ně i zarudnutí a otok

Metoda s použitím lepicí pásky je nejlepší pro drobné úlomky nebo trny rostlin, které vyčnívají z kůže. Velmi jemně se dotkněte postižené oblasti páskou, abyste se pokusili zachytit třísku. Pohybujte se pomalu, aby se tříska přilepila na pásku. Jakmile se tříska přilepí na pásku, jemně pásku stáhněte z pokožky. Tříska by měla být odstraněna spolu s páskou. V případě potřeby opakujte.

Prsty na ruce
Fotografie: Freepik

Ošetření rány

Po odstranění třísky důkladně vydezinfikujte postižené místo alkoholem nebo antiseptickým roztokem. Poté oblast osušte a přikryjte sterilním obvazem nebo náplastí, aby se rána mohla zahojit a byla chráněna před nečistotami. Sledujte postiženou oblast v následujících dnech. Pokud zaznamenáte příznaky infekce, jako je zarudnutí, otok, hnisání nebo zvýšená bolest, je vhodné dle Dominique Fontaine vyhledat lékařskou pomoc.

Možná budete také muset navštívit lékaře, pokud vaše poslední posilovací dávka proti tetanu byla před více než pěti lety, informoval Healthline. Pokud potřebujete navštívit lékaře, nejprve ránu zakryjte gázou a snažte se zpomalit případné krvácení. Chcete-li zpomalit krvácení, jemně přitlačte gázu kolem rány, aby byla kůže pohromadě, a snažte se udržet postiženou oblast vyvýšenou nad srdcem.

Na ZdravémStravování se také dozvíte, jak efektivně odstraníte zarostlé chloupky.

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]