Otužování je velmi zdraví prospěšné. Hned na začátku je vhodné zdůraznit si benefity, které sebou otužování přináší. Jsou to: menší náchylnost na prochlazení, zlepšení imunity, pozitivní vliv na psychiku a zvládání stresu, rychlejší regenerace po sportovním výkonu, lepší termoregulace (méně pocení v létě), stimulace hubnutí, podpora sebevědomí, nabuzení se (lepší než kofein), lepší pokožka i kvalita vlasů.
Ačkoliv spousta lidí zná tyto a ještě další benefity otužování, neví jak začít. Opustit zónu komfortu a skočit pod ledovou sprchu není jen tak. Možná vám připadá, že jde o velice složitý proces, ale vůbec to není tak těžké, jak to na první dojem vypadá. Důležité je začít pozvolna a tak, abyste si otužování neznechutili. Na výběr máte z těchto 4 možností.
5 možnosti otužování
1. Jako první se nabízí možnost vlézt do sprchy a namířit na sebe proud vody a pustit ihned co nejstudenější vodu. Jedná se o metodu, při které se ihned probudíte, pokud si tento styl otužování dopřejete třeba po ránu. Tento druh otužování je vhodný spíš pro ty, co se nebojí experimentů.
2. Druhá metoda spočívá v tom, že si studenou vodu pustíte nejdříve na spodní část těla. To znamená, že postupujete od končetin směrem nahoru a postupně se osmělujete. Začínáte chodidly, postupujete na lýtka, stehna, zadek, břicho, ruce, hrudník, ramena a záda.
3. Třetí způsob je vhodný pro ty, co je představa otužování děsí a patří k nejčastěji využívaným metodám otužování pro začátečníky. Této metodě dávají přednost i ženy. Sprchovat se začínáte v teplé vodě, ale ne horké vodě. Spíš co nejméně teplou ustojíte. Postupně ubíráte teplotu a sprchujete se ve vlažné až nakonec studené vodě tak, jak to jen zvládnete. Napoprvé nečekejte žádné zázraky. Možná, že skončíte u vlažné vody a studenou zvládnete pouštět jen na končetiny. Postupně (každodenním otužováním) budete však dělat pokroky. Sprchu vždy končete co nejstudenější vodou.
4. Otužovací koupele je možnost čtvrtá. V podstatě si napustíte plnou vanu studené vody a záleží jen na vás, zda budete mít odvahu si do vany sednout či lehnout. Můžete stát ve studené vodě, pak si kleknout, polévat si ruce a postupovat opět k tomu, až si do vany lehnete. Když se vám bude zdát toto otužování snadné, přihoďte do koupele i kostky ledu.
5. Pátou možností je využít toho, že máme zimu a začít tím, že se obléknete do plavek a vyjdete na balkón či na vlastní zahradu. U paneláku to raději nezkoušejte, aby vás neměli za blázna. Přeci jen otužování ještě není v ČR tak běžné, jako v jiných zemích. Pokud vydržíte v plavkách venku 3 minuty zkuste příště pobyt venku a polévání vodou.
Jakékoliv otužování provádějte postupně a nehrajte si na hrdiny. Pokud se vám zdá, že není pro vás vhodná ani jedna z jmenovaných možností, začněte tím, že si budete ráno umývat tvář ve studené vodě. Druhý level je, že ponoříte celou tvář do lavoru či umývadla se studenou vodou a chvíli vydržíte. V podstatě neexistuje jednoznačný návod pro každého, protože každý člověk je jiný. Někdy lze kombinovat různé metody a třeba i střídat teplou a studenou sprchu, studenou postupně prodlužovat a teplejší vodu si dát jako bonus. Končit byste však měli vždy studenou.
Kdy otužování vynechat?
-
Jakmile jste mentálně vyčerpání či ve stresu
-
Bezprostředně po jídle/s plným břichem
-
V době nemoci
Jakých chyb se dopouští začátečníci?
-
Hrají si hned na hrdiny
-
Poskakují a křičí namísto soustředění se na dýchání
-
Chtějí otužování zvládnout v co nejkratší době
Obrázek: digest.bps.org.uk, crowdfundinsider.com