Šediny jsou nepříjemnou záležitostí každé ženy, a proto se dnes podívejte, jak jejich růstu co nejvíce zabránit a jak je případně odstranit.
Pokud se na vašich vlasech již objevily první šediny, pravděpodobně vás to nenechalo v klidu a ihned jste je vytrhli. Naštěstí pro vás však existuje několik triků, kterými je dokážete zvrátit, a to bez jakékoliv bolesti. Pokud totiž budete šediny neustále vytrhávat, moc si tím neprospějete. Podívejte se proto, jak si s tímto problémem jednoduše poradit, a poznejte, z jakého důvodu se u vás šediny vlastně začínají objevovat, doporučuje lékařka Cynthia Cobb.
Někteří lidé šediví dříve než ostatní
Chemická látka, která určuje barvu vlasů, se nazývá melanin. Pokud však začnou pigmentové buňky melaninu časem odumírat, z krásně barevných vlasů se začínají stávat šediny. Podle dosavadních studií začíná tento proces u bělochů a u Asiatů obvykle po třicítce, zatímco u Afričanů začnou vlasy šedivět až po čtyřicítce. U vás však tento proces může začít dříve nebo později, protože proces šedivění závisí do značné míry na vašich genech, které regulují produkci melaninu a jeho ukládání.
Během nedávné studie zabývající se kvalitou vlasů přišlo potvrzení, že předčasné šedivění vlasů může způsobit také stres. Vědci měřili hladinu bílkovin ve vlasech dobrovolníků a zjistili, že psychický stres ovlivňuje mitochondrie, které vyrábějí energii v buňkách melaninu. Podobné účinky mají však i některé další faktory, jako je například vegetariánství, nedostatek vitamínu B12 a jiné zdravotní potíže.
Dobrou zprávou je, že šediny lze zvrátit
Na druhou stranu však vědci během výše zmíněné studie přišli také na fakt, že lidé mohou získat barvu vlasů zpět, a to pokud se budou méně stresovat. Zvrátit šediny se tak povedlo jednomu z účastníků, který během sledovacího období odjel na klidnou dovolenou. Metoda má však jistá omezení: nebude fungovat u lidí, jejichž vlasy jsou šedivé již několik let.
Pokud si chcete zachovat barvu vašich vlasů, aniž byste je museli barvit, odborníci doporučují dbát na dostatečný přísun vitamínů (kromě B12 záleží nejvíce na vitamínech E, D a A) a minerálů (zinek, železo atd.). Neméně důležité je s vlasy dobře zacházet, například byste je neměli vystavovat nadměrnému slunečnímu záření a rovněž byste neměli používat příliš drsné šampony. Pomoci vám může například i použití kokosového oleje během sprchování.
Zdroj: MedicalNewsToday