Přebytku zadržované vody se dá zbavit i přirozeně. Pomůže i pitný režim a omezení soli

Fotografie: Depositphotos

Zadržování vody v těle je nepříjemný problém, který se může objevit v důsledku mnoha faktorů. Pokud trápí i vás, vyzkoušejte tyto účinné způsoby řešení.  

Zadržování vody v těle vám dokáže velmi snadno znepříjemnit každodenní život. K problému může dojít v důsledku mnoha faktorů, jako je například nízká hydratace organismu, nedostatek pohybu, nebo jak uvádí Grant Tinsley, tak i nadměrný příjem soli. S nepříjemnými příznaky vám však dokáží pomoci jednoduché změny ve vašem každodenním životě.

Příznaky zadržování vody

Pokud ve vašem těle dochází k zadržování vody, může se to dle serveru Healthline projevit hned několika způsoby. Příznaky nejčastěji postihují dolní končetiny a ruce, ovšem objevit se mohou i na obličeji. Patří mezi ně zejména otoky, ztuhlé klouby, neustálé nadýmání, zejména v oblasti břicha a také kolísání hmotnosti. V závislosti na příčině se pak také liší jejich intenzita. Pomoci si však můžete hned několika snadnými způsoby.

Léčba nepříjemného problému

Nadměrné zadržování tekutin může být způsobeno různými faktory, a to včetně špatné stravy, nedostatečného pohybu, hormonálních nerovnováh, vedlejších účinků léků nebo zdravotních stavů, jako je srdeční selhání, onemocnění ledvin nebo jater. V každém případě byste se proto dle lékařky Katherine Marengo měli nejprve poradit s odborníkem, který vám pomůže stanovit diagnózu. Pomoci vám však mohou následující změny:

křečové žíly

Křečové žíly nejsou jen estetickou vadou. Poradí si s nimi vláknina i pohyb

  • Omezení příjmu soli: nadměrný příjem soli může přispět k hromadění tekutiny v organismu. Pozor i na tu, jež se nachází v potravinách.
  • Pitný režim: pijte dostatek vody, abyste udrželi hydrataci, ale vyhýbejte se nadměrné konzumaci nápojů s vysokým obsahem cukru nebo kofeinu.
  • Pohyb: pravidelný pohyb a cvičení pomáhají stimulovat cirkulaci tekutin v těle a snižují jejich zadržování.
  • Zvedání nohou: pokud máte otoky v dolních končetinách, může vám pomoci zvedání nohou nad úroveň srdce, které zlepšuje odtok tekutin.
  • Zdravá strava: zahrňte do své stravy potraviny, jež podporují zdravý krevní tlak a cirkulaci, jako jsou ovoce, zelenina, celozrnné produkty a bílkoviny s nízkým obsahem tuku.
  • Omezte alkohol a kouření: tyto produkty negativně ovlivňují hydrataci těla a mohou přispívat k zadržování tekutin.
Žena pije vodu z lahve
Fotografie: Freepik

Na ZdravémStravování jsme se tomuto tématu už věnovali a radili jsme, že při zadržování vody v těle pomůže i hořčík a vitamín B6. Ještě než se rozhodnete vyzkoušet jakékoli z uvedených změn, raději se poraďte s praktickým lékařem, který vám pomůže stanovit diagnózu a určit přesnou příčinu problému.

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]