Je zcela běžné, že v zimním období chybí vitamín D, který je nutné doplňovat jinak, než prostřednictvím sluníčka. Vitamín D je rozpustný v tucích a je klíčem k udržování minerálů, jako je vápník a fosfor. Pomáhá absorbovat vápník, který hraje klíčovou roli při vytváření a udržování silných kostí.
Hlavním zdrojem vitamínu D je sluneční záření, což je během zimy docela problém a musíme si pomáhat jinými způsoby: vitamín D lze získat prostřednictvím potravinových doplňků, některých potravin, a také tím, že si i během zimy zaletíte někam do teplých krajů, případně navštívíte solárium. Lidské tělo má tu schopnost, že si vytvoří během léta zásoby, trochu si to kazíme tím, že používáme ochranné sluneční přípravky. Ty je samozřejmě vhodné používat, ale rovněž je vhodné alespoň 15 minut denně během léta pobývat na sluníčku bez jakékoliv sluneční kosmetiky.
Vitamín D
-
Pomáhá vstřebávání vápníku a fosforu
-
Podílí se na zpevňování kostí
-
Zlepšuje vývoj a funkci mozku
-
Pomáhá snižovat riziko zánětů
Nedostatek tohoto vitamínu nemusí jít dlouhou dobu vůbec znát. Objevit se však mohou tyto problémy: únava, bolesti zad, srdeční potíže, kašel a nachlazení, vyčerpání, špatná nálada, špatné kosti, zuby a další. Máte-li jakékoliv podezření, vyšetření krve vám na požádání provede lékař.
Klíčové zdroje vitamínu D
-
Mastné ryby: sardinky, losos
-
Olej z tresčích jater
-
Krevety
-
Pomerančový džus
-
Cereálie
-
Vejce (žloutky)
-
Mléčné výrobky
-
Červené maso
-
Tofu
-
Houby
Vyplatí se číst etikety, protože mnohdy máte na potravinách napsáno, že obsahují přídavek vitamínu D. Ať už jde o mléko, sýry, houby.
Obrázek: antiglobalisti.org, lv.hair-action.com