Vaše strava má možná mnohem větší vliv na vaše tělo, než si vůbec umíte představit. Je zřejmé, že to co sníme, ovlivní naši velikost kalhot, ale také to má dopad na jiné aspekty v našem těle. To co obsahuje váš jídelníček, to má vliv na vaši produktivitu, paměť a na kvalitu a jasnost pokožky.
Zde je několik příznaků, které naznačují, že vaše strava není moc vhodná pro vaše tělo a jak dojít k její nápravě.
1. Plynatost
Pokud trpíte na plynatost, tak hlavním viníkem bývá špatná strava. Pozorujte, po čem býváte nejčastěji nadmutý. Pokud jste neustále nafouklý, po konzumaci mléka nebo po konzumaci sýra, možná máte intoleranci na laktózu. Spousta lidí má mírnou nesnášenlivost na mléčné výrobky a ani si to neuvědomují, proto pozorujte své tělo, co vám naznačuje.
2. Trpíte na zácpu
Máte problémy dojít si na toaletu? Zácpa znamená – nepravidelné pohyby střev, a je to velký ukazatel toho, že ve vaší stravě není něco v pořádku. Pokud máte problém se zácpou, pravděpodobně nemáte dostatek vlákniny ve vaší stravě. Vláknina reguluje trávicí systém a vytváří, aby bylo vše plynulé. Proto je důležité mít vyváženou a pestrou stravu s větším množství vlákniny. Doporučený denní příjem vlákniny je 25 – 30 gramů, pro dospělého. Nezbytnou součástí je samozřejmě správný pitný režim. Potraviny bohaté na vlákninu jsou: fazole, oves a celá zrna.
3. Máte neustále chutě nebo dokonce hlad
Každý den si říkáte, jak začnete hubnout, ale vaše chutě vás nenechají na pokoji. Jste schopni sníst u televize pytlík chipsů a jiné. Tohle nemá nic společného s vaší vůlí, i když se sebe víc snažíte, tak vás hlad vždy dohoní. Problém hledejte ve vaší vyváženosti ve stravě. Pokud trpíte na neustálé chutě, tak se zamyslete, zda váš jídelníček je dostatečně pestrý. Vaše tělo dává signál do mozku, že tomu tak není. Pokud sami nevíte, zda jíte správně, obraťte se na odborníka ve výživě.
4. Vylučujete z jídelníčku skupiny potravin
Pokud se chcete stravovat zdravě, neměli byste vylučovat skupiny potravin, pokud to není z lékařských důvodů, jako je celiakie nebo intolerance na laktózu apod. Každá skupina potravin je nezbytná pro zajištění všech vitamínů a minerálů, které tělo potřebuje. To samozřejmě neznamená, že pokud jste vegetarián či vegan, že musíte hned jíst živočišné produkty. Ujistěte se, že získáváte za ně dostatečnou náhradu.
5. Jste unavení
Jestli trpíte na permanentní únavu, tak důvod může být opět ve stravě. Špatná strava může vést k pocitu únavy kvůli nedostatku životně důležitých živin. Ujistěte se, že vaše strava obsahuje všechny základní živiny, jako jsou zdravé tuky, bílkoviny a komplexní sacharidy (více o komplexních sacharidech se dozvíte zde).
6. Je vám neustále zima
Pokud budete potřebovat svetr v létě, tak je pravděpodobné, že vaše strava je nevyvážená. Lidé, kteří mají stravu založenou na nízké spotřebě uhlohydrátů, můžou mít problém s funkčností štítné žlázy, která potřebuje teplo pro správné fungování. Pomalá štítná žláza ve vás bude udržovat pocit chladu. Proto se zaměřte na konzumaci komplexních sacharidů, jezte celozrnné těstoviny, celozrnné pečivo apod.
7. Problémy s pletí
Akné a předčasné vrásky bývají jedním ukazatelem nekomplexní stravy. Pokud strava postrádá vitamín A, tak to může mít vliv na vaši kůži a může také vést k suchým vlasům a křehkým nehtům. Konzumujte potraviny jako: sladké brambory, mrkev, tučné ryby, vejce, zelí, brokolice, játra apod.
8. Nic si nemůžete zapamatovat
Dokonce i paměť je ovlivněna tím, co jíme. Podle studie „Annals of Neurology“, ženy které konzumovaly více nasycených tuků, měly horší výsledky s pamětí a v myšlenkových testech v porovnání s těmi, kteří tyto tuky tolik nekonzumovaly. Místo rychlého občerstvení v podobě hamburgerů či hranolek si dejte raději salát nebo celozrnný chléb s avokádem.
9. Častá nemocnost
Co jíme, ovlivňuje imunitní systém. Pokud konzumujete málo bílkovin, může být vaše zdraví křehčí. Protein podporuje posílení imunitního systému. Pokud máte nedostatek základní potravy, váš imunitní systém oslabuje a způsobuje, že jste náchylnější k nemocem. Chcete-li udržet vaše tělo zdravé a mimo dosah virů a bakterií, ujistěte se, že konzumujete potraviny bohaté na bílkovinu rostlinnou – fazole, tmavé listy, cizrnu apod. a bílkovinu živočišnou v podobě světlého masa. Další samozřejmostí je jíst komplexní sacharidy a zdravé tuky.
Jak můžete vidět, komplexnost a vyváženost stravy je nesmírně důležitá pro naše tělo a i pro naši psychiku. Starejme se o své tělo, ono nám to vynahradí. Investice do svého těla není nikdy zbytečná.