Ono v podstatě není tak těžké naučit se jíst potraviny vhodné pro určitá roční období. Všichni víme, že jahody nebo rajčata v zimě přirozeně nerostou. Vypěstovat se samozřejmě dá všelijaké ovoce a zelenina i v zimě. Ovšem pro každý typ ovoce a zeleniny existuje jejich přirozené období. Proto máme sezónní ovoce a zeleninu.
Určitě není zakázané, abyste si v zimě nedali salát z rajčat, ale pro tělo to nebude to pravé ořechové. Když pomineme fakt, že existuje sezónní ovoce a zelenina, dělíme potraviny i podle jejich termiky. To znamená, že některé typy mají ochlazující nebo osvěžující účinky, o to vaše tělo během zimy asi moc nestojí. Jenže v dnešní době, v době ledniček není žádný problém vytáhnout i v zimě zmrzlinu z mrazáku nebo studenou limonádu. To tělo ochlazuje a oslabuje. Moderní doba vůbec dala zapomenout na vhodnost sezónních potravin.
Hodně se o tom můžete dočíst v knihách TČM (tradiční čínská medicína). O ní však naše babičky neměly ani páru, přesto jakmile začalo sychravé počasí, už na plotně vařila horká polévka, peklo se maso a používalo se hodně cibule, mrkve, petržele a jiné kořenové zeleniny. Možná vás napadne, že rozvařená mrkev není tak zdravá, jako ta syrová v salátu. Věřte, že oba typy (syrová i tepelně upravená zelenina) a nejen mrkev mají pro tělo význam. Dušená, vařená nebo jinak tepelně upravená zelenina je balzám pro zažívání. Jednak z pohledu vlákniny, ale i lehčí stravitelnosti.
Navíc taková bramboračka v zimě krásně zahřeje. Hlávkové zelí, kořenová zelenina, kapusta, dýně, česnek, cibule – to je zelenina zimního období. A tu bychom si měli rozhodně denně dopřávat. Další potraviny, které vám pomohou se v zimě zahřát, jsou například: zázvor, med, chilli papričky, křen, zmiňované horké polévky, luštěniny, obilninové kaše, čaj.
Ideální zimní jídlo
Ideální zimní jídlo je pečínka, luštěniny, obilninové kaše, tepelně upravená zelenina. Skvělé jsou vývary i husté polévky tak, že v nich stojí lžíce. Záleží, co zrovna preferujete. Chutnat vám určitě bude i čočková polévka či čočka na husto, pohanková kaše, ovesná kaše, fazolová polévka nebo fazolový guláš. Mnoho z vás určitě nepohrdne ani zelňačkou s kusem masa, skvělá je i česneková nebo cibulová polévka. A když vás přepadne mlsná, připravte si dýňový nebo mrkvový koláč.
Zeleninu však nemusíte dávat jen do polévek, omáček, koláčů. Přidat ji můžete k masu a společně upéci. Případně dát na plech jen různé typy zeleniny: dýni, brambor, mrkev, petržel a bylinky s kořením, což dodá skvělou chuť i vůni. Na bylinky a koření rozhodně při vaření pamatujte. Nemusíte studovat termiku potravin, zkrátka se zaměřte na sezónní potraviny a snažte se konzumovat teplá jídla. Lehké saláty patří k létu. K zimě spíš hutné a teplé pokrmy.