Každý z nás touží po zdravých bílých zubech. Stav, ve kterém se náš chrup nachází, závisí na mnoha faktorech, včetně typu zubního kartáčku, který každý den používáme. Obyčejný manuální zubní kartáček bohužel nikdy nevyčistí naše zuby tak dobře jako elektrický. Stále větší popularitě se těší sonické kartáčky. Na jakém principu fungují? Liší se od klasického elektrického kartáčku na zuby? Jak si vybrat ten nejlepší model?
Jak funguje sonický kartáček?
Sonický kartáček na zuby se stejně jako ten elektrický skládá z hlavice a rukojeti, v níž je umístěna baterie. Přístroj se ovládá pomocí ovládacího panelu s tlačítky. Rozdíly lze vidět ve tvaru samotné koncovky – u sonického kartáčku se tvar hlavice podobá hlavici manuálního kartáčku. Podlouhlá hlavice provádí hlavně pohyby ze strany na stranu.
Když začneme používat sonický zubní kartáček, výsledek na sebe nenechá dlouho čekat. Po několika týdnech se zuby stanou světlejší a některé skvrny mohou dokonce zcela zmizet. Důležité je také to, že dochází rovněž k viditelné redukci množství zubního plaku.
Samotné čištění zubů sonickým zubním kartáčkem připomíná používání manuálního kartáčku: je třeba přiložit hlavici kartáčku k bočním povrchům zubu a provádět vertikální pohyby směrem od dásně nahoru. Žvýkací plochy čistíme drhnutím. Celý proces by měl probíhat v pravidelných intervalech, aby byl každý zub řádně vyčištěn.
Sonický versus elektrický zubní kartáček – srovnání
Hlavní rozdíl mezi elektrickým a sonickým kartáčkem spočívá ve tvaru hlavice. V případě elektrického kartáčku je kulatá a pohybuje se ve dvou rozměrech – tj. 2D (oscilačně-rotační pohyb) nebo ve třech rozměrech – tj. 3D (oscilačně-rotačně-pulzační pohyb). Tento kulatý tvar nebyl vybrán bezdůvodně – je totiž stejný jako u profesionálních zubařských nástrojů a díky tomu zubní kartáček pokrývá každý zub zvlášť, takže účinně odstraňuje plak i z těžko dostupných míst. Sonický zubní kartáček má naopak podlouhlou hlavici a provádí pohyby ve dvou rozměrech: ze strany na stranu. Elektrický zubní kartáček Oral-B Genius provádí při 3D pohybu (oscilačně-rotačně-pulzační) za jednu minutu až 10 500 oscilačně-rotačních pohybů a 48 000 pulzačních pohybů, zatímco sonický cca 31 000 pohybů ze strany na stranu.
Sonický zubní kartáček dobře čistí zuby a je jemný k dásním. Nezapomínejme však, že tradiční elektrický zubní kartáček odstraňuje až 100 % zubního plaku, má často kontrolní senzor tlaku, který chrání zuby a dásně před poraněním, a hlavně díky nové hlavici Ultra SensiThin a režimu pro čištění citlivých zubů čistí chrup velmi jemně. Kulatá hlava kartáčku lépe přilne k povrchu zubů a dokonale čistí jejich zadní povrchy.
Pokud si zvolíme elektrický zubní kartáček s technologií 3D (např. Oral B Genius,) pak budeme mít záruku, že používáme nejefektivnější řešení na trhu. 3D technologie kombinuje tři typy pohybů: oscilační, rotační a pulzační, takže účinně odstraňuje zubní plak, dosahuje do mezizubních prostor a účinně čistí celý chrup.
Pamatujme, že při používání elektrického zubního kartáčku jej stačí přiložit ke každému povrchu zubu pod úhlem 90 stupňů a není třeba provádět žádné další pohyby. Při používání sonického zubního kartáčku, je třeba s ním pohybovat stejně jako v případě manuálního kartáčku.
Sonický kartáček – co s plombami, implantáty a rovnátky?
Je jasné, že všichni nemáme dokonale zdravé zuby – mnoho lidí se léčí u zubaře, mají zubní implantáty, nosí rovnátka nebo mají výplně neboli takzvané plomby. Lze v tomto případě používat sonickou technologii? Sonický zubní kartáček je zařízení, které funguje velmi jemně. Je ideální jak pro lidi, kteří mají zdravé zuby, tak pro ty, kteří se se zuby léčí. Dokonce i když náš chrup vyžaduje ještě spoustu oprav, můžeme sonický kartáček použít zcela bez obav.
Dobrým příkladem jsou rovnátka. Nošení tohoto typu přístroje umožňuje narovnat zuby a vylepšit náš skus. Během léčby se však můžeme setkat s problémy, jako je hromadění velkého množství zubního plaku, ne příliš svěží dech nebo potíže s vyčištěním těžko dostupných míst. V takovém případě nám sonický zubní kartáček umožní vyčistit všechna podobná zákoutí, o která při nošení rovnátek není nouze. Tak důkladná ústní hygiena nám také pomůže vyhnout se nepříjemným onemocněním z nachlazení.
Sonický zubní kartáček se také doporučuje pro případ, že máme v zubech výplně neboli tzv. plomby. Zařízení nepoškodí nové ani starší plomby. Nemusíme se obávat ani pokud máme zubní implantáty.
Jaký sonický kartáček? – nejdůležitější parametry
Před nákupem sonického zubního kartáčku se zaměříme na to, kterým funkcím je třeba věnovat pozornost, aby nám zařízení sloužilo co nejlépe. Než půjdeme nakupovat, musíme nejprve zjistit, jaký počet pohybů hlavice a kolik režimů námi vybraný model má. Nejčastěji se setkáme s parametrem 31 tisíc pohybů za minutu. To je velmi dobrá hodnota a umožňuje dosáhnout mnohem lepších výsledků než při čištění zubů tradičním manuálním kartáčkem.
Dalším důležitým parametrem jsou režimy čištění. Standardem bude každodenní režim, který můžeme použít při každém ranním a večerním čištění zubů. Mnoho výrobců nabízí také další režimy čištění.
Zajímavou možností je režim bělení zubů, který již po 2 týdnech používání začne zesvětlovat naše zuby.
Varianta s názvem „jemné čištění“ pak umožňuje snadno si zvyknout na čištění zubů sonickým kartáčkem. Lidé, kteří dosud používali pouze manuální kartáčky, si tak mohou na začátku svého sonického dobrodružství postupně zvykat na vibrace. Tento režim mohou také každý den používat také ti, kteří nosí rovnátka nebo mají extrémně přecitlivělé zuby.
Hodnocení sonických kartáčků
Při hledání ideálního sonického zubního kartáčku se nezapomeňte seznámit s řadou Pulsonic Slim. Zařízení od Oral-B se vyznačují nejen jemným a účinným působením, ale také elegantním designem. Kartáčky jsou tiché, lehké a pohodlně padnou do ruky. Jejich ultrarychlé vibrace odstraňují bakteriální plak a zlepšují zdravotní stav dásní. Při čištění zubů můžeme použít režim každodenního čištění, režim bělení nebo jemné čištění.