Japonský lékař Shigeaki Hinohara se dožil 105 let a o své pacienty pečoval téměř až do své smrti. Byl tedy i v tomto věku mimořádně vitální. Jaký je jeho recept na dlouhověkost? Jak toho docílil? Zjistěte, zda se jedná o náhodu, nebo měl skutečný recept na dlouhověkost.
18. července 2017 ztratilo Japonsko svůj národní poklad. Během svého života doktor Hinohara neocenitelně přispěl k rozvoji zdravotní péče v zemi jako praktický lékař a vědec. Mimo jiné byl vedoucím pěti nadací a prezidentem mezinárodní nemocnice v Tokiu. Díky němu byly také v Japonsku zavedeny každoroční komplexní lékařské prohlídky, které přispěly ke zvýšení průměrné délky života. Jak se mu ale podařilo dosáhnout tak vysokého věku? Bylo to díky vyvážení pracovního a osobní života? Bylo to dostatečným spánkem? Ani jedna z odpovědí není správná. Dr. Hinohara, který pracoval 18 hodin denně, 7 dní v týdnu, se podělil o své tajemství.
Duševní pohoda
Energie přichází, když se cítíte dobře. Není třeba své tělo mučit pravidly. Pravidelné jídlo ani spánek vám dlouhý život nepřinesou – daleko podstatnější je duševní pohoda.
Pozor na svou váhu
Pokud chcete žít dlouho, vyplatí se sledovat svou váhu a zbytečně se nepřejídat. Dr. Hinohara si k snídani dával jen kávu, sklenici mléka a trochu pomerančového džusu s lžící olivového oleje. Na oběd mléko a pár koláčků, nebo vůbec nic, pokud byl příliš zaneprázdněn. K večeři pak už jen nějakou zeleninu, rybu a rýži a dvakrát týdně 100 gramů libového masa.
Důchod není třeba
Do důchodu není třeba spěchat – pokud je člověk zdráv, měl by klidně pracovat až do smrti. Jestliže má zdravotní potíže, může snížit svou pracovní aktivitu po 65. roku věku, ale určitě ne dříve.
Terapie přírodou a uměním
Dr. Hinohara také doporučuje co nejvíce času trávit v přírodě, obklopovat se zvířaty a krásným uměním. To vše prý funguje jako spolehlivá terapie. Tam, kde nezabírají léky, vždy zabere odpočinek v přírodě, čerstvý vzduch a slunce.
Bolest není špatná
Přestože se většina z nás bolesti bojí a považujeme ji za špatnou, podle Dr. Hinohara tvrdí, že je to naopak signál, že naše tělo provádí samoléčivé procesy. Bolest je podle Hinohara velmi zajímavým fenoménem, ale není třeba se jí bát. A pokud ji chceme zmírnit, pomůže prý obyčejná zábava.
Nebát se smrti
K dobrému a dlouhému životu patří také smíření s tím, že vše má svůj konec a nemůžeme ovlivnit, kdy smrt dostihne nás. Není třeba trápit se tím, kolik času nám zbývá nebo nezbývá. Prostě je potřebné žít každý den tak, jako by měl být náš poslední – pracovat i bavit se plnými doušky. A ideálně směřovat k tomu, aby naše práce byla zároveň naším koníčkem. Strach je prý hlavní původce nemocí, ale i smrti. Přitom ke strachu není důvod – každý den máme možnost změnit svůj život a žít jej tak, jak bychom chtěli. A výsledkem pak bude nejen dlouhověkost, ale také štěstí.
Zdroj: CNBC