Málo hořčíku v těle se může projevovat mnoha různými způsoby. Hořčík je totiž životně důležitý stopový prvek, tělo si jej však nedokáže samo vyrobit, doplnění je možné pomocí vyvážené stravy, ale pouze třetinu dokáže tělo absorbovat, zbytek se totiž vyloučí potem nebo močí. Z toho důvodu je nutné konzumovat až třikrát více hořčíku každý den, aby bylo zajištěno fungování nervové soustavy a srdce.
Nedostatek hořčíku způsobuje řadu potíží
Hořčík je velmi důležitý minerál pro zdraví, ovlivňuje chod nervové soustavy, ale také fungování srdce. Při jeho nedostatku dochází k poruchám srdečního rytmu, svalovým křečím, ale také třesu a celkové slabosti. Lidé trpící nedostatkem hořčíku hůře spí, mají zhoršenou paměť a nejsou odolní vůči úzkostem a stresu.
Podle lékařů za nedostatkem hořčíku stojí také nevolnosti nebo celková ztráta chuti k jídlu. A jak hořčík vhodně doplnit, abyste získali denní dávku, která se doporučuje pro muže v rozmezí 270-400 mg a pro ženy 280-300 mg?
Obiloviny
Velmi vysoký obsah hořčíku mají obiloviny, nachází se hlavně ve slupce zrn. Obiloviny a celozrnné pečivo jsou tak důležitým zdrojem vlákniny, ale také hořčíku. Do jídelníčku je vhodné také zařadit pšeničné otruby, pohanku nebo ovesné vločky.
Listová zelenina a špenát
Výborným zdrojem hořčíku jsou listové saláty, ale také syrový špenát, který obsahuje až 80 mg/100 g.
Kakao
Ranní vzpruha v podobě kakaa? Výborný nápad, kakao totiž obsahuje kromě hořčíku i antioxidanty.
Kešu, mandle, para ořechy nebo piniová semínka
Zdravé večerní zobání k televizi? Pro doplnění hořčíku vyberte kešu, mandle, para ořechy nebo piniová semínka. Vhodné je vybrat varianty bez soli a ostatních přidaných látek.
Obsah hořčíku je nejvyšší v para ořeších (377 mg/100 g), následují mandle (275 mg/100 g), kešu (272 mg/100 g) a piniová semínka (255 mg/100 g). Pro doplnění hořčíku a ostatních minerálů jsou však vhodné také vlašské ořechy s obsahem hořčíku 159 mg/100 g.
Ovoce
Velkou dávku hořčíku obsahují banány, jeden banán obsahuje 27 mg na 100 g banánu. Dále jsou vhodné sušené meruňky nebo datle (43 mg/100 g). Dobré je také pít čerstvou grapefruitovou nebo pomerančovou šťávu.
S hořčíkem doplňujte vápník
Nezbytným prvkem pro vstřebávání hořčíku je vápník, proto je dobré kombinovat potraviny bohaté na hořčík i vápník. Vápník se nachází v mléce a mléčných výrobcích, ale také sezamu, špenátu nebo pomerančích.