Selhání ledvin je jednou z nejméně příjemných zdravotních komplikací, které nás mohou potkat. Hovoříme o něm tehdy, kdy ledviny nezvládají plnit svou funkci, tedy filtrování odpadních látek z krve, což veden k hromadění toxinů v těle. Poškození ledvin je obvykle nevratné a pacient s nefunkčními ledvinami tak musí podstoupit transplantaci.
Krátkodobě lze potíže řešit dialýzou. Jakými příznaky dávají ledviny najevo, že nejsou v nejlepší kondici? Zaměřte se zejména na ty jasné a zvažte odbornou pomoc.
Varovné signály
Selhání ledvin obvykle nepřichází jako blesk z čistého nebe. Obvykle si za něj více či méně můžeme sami nevhodným životním stylem. Pokud nežijete úplně příkladným způsobem života, měli byste si všímat těchto potíží, jejichž projevy je dobré okamžitě konzultovat s praktickým lékařem:
- Zadržování tekutin, zejména v nohou, kotnících nebo chodidlech, tedy syndrom oteklých nohou
- Abnormální srdeční rytmus a zvýšený krevní tlak
- Bezbarvá moč
- Ztráta chuti k jídlu, nevolnost nebo zvracení bez zjevného důvodu
- Anémie, bolest na hrudi a neschopnost dýchat
- Svědění kůže a vyrážky, které jsou důsledkem vyšší koncentrace toxických látek v krvi
- Únava nebo slabost
- Kovová pachuť v ústech
Jak zabránit selhání ledvin
U ledvin samozřejmě platí, že prevence je mnohem lepší než řešit následky. Tím spíše, že regenerační schopnost ledvin je značně omezená a rozhodně na ni není radno spoléhat. A sázet není rozumné ani na skutečnost, že člověk může žít i jen s jednou fungující ledvinou, byť si v takovém případě bude muset dávat pozor na správnou dietu.
Základem péče o ledviny je zdravá strava bez přemíry soli a s minimální konzumací alkoholu. Vyvarovat byste se měli také nekvalitním a nezdravým tukům, nahraďte je třeba olivovým olejem.
Kromě změny jídelníčku byste měli dostatečně pít čistou vodu nebo neslazené čaje, s ohledem na svůj věk a zdravotní stav pravidelně cvičit, a také sledovat hladinu cukru v krvi.