Ačkoliv se člověk sebevíc snaží stravovat zdravě i hýbat, stane se, že onemocní. Ne vždy musí mít tělo dostatek veškerých vitamínů ze stravy. Někdy je nutné sáhnout po doplňcích stravy. K často podávaným vitamínům formou tabletek či tobolek patří například vitamín D, vitamín B, železo, vápník a další.
Naše tělo se nám přitom snaží říci, že není vše úplně v pořádku, ale jen málokdo dokáže svému tělu naslouchat. Takovým kontrolorem zdravotního stavu je například jazyk.
Otevřete ústa a řekněte Á
Určitě si všichni vybavíte návštěvu lékaře, kdy vám minimálně jednou v životě lékař řekl: vyplázněte jazyk a řekněte „Á“. Není to jen proto, aby viděl do vašeho krku, ale zároveň zkontroloval barvu a strukturu jazyka. Diagnostika jazyka je také jednou z metod čínské medicíny. Změny na jazyku mohou totiž prozradit mnohé o vašem zdravotním stavu. Každá jeho část vypovídá o tom či onom orgánu v těle.
- Špička jazyka souvisí se srdcem
- Část mezi špičkou a středem souvisí s plícemi
- Střed jazyka patří slezině a žaludku
- Strany jazyka žlučníku a játrům
- Kořen jazyka souvisí s ledvinami, střevy a močovým měchýřem
Normálně je jazyk růžový a může se na něm nacházet tenoučký bílý povlak, je hladký a lehce vlhký. Takový jazyk má zdravý člověk. Povlak může souviset se špatnou ústní hygienou. Barva se během dne může měnit v závislosti na přijímání potravy a nápojů. Když vyloučíme hygienu a zbarvení jazyka potravinami, může nám signalizovat určité zdravotní problémy.
- Červený až fialový jazyk souvisí s horečkou, infekcí
- Červené okraje jazyka prozrazují potíže se žlučníkem
- Namodralá barva signalizuje srdeční a cévní choroby
- Bledý jazyk signalizuje únavu, chudokrevnost, slabé ledviny, vyčerpanost
- Lesklý povrch nedostatek vitamínů B, problémy se střevy
- Silný bílý povlak vypovídá o špatném trávení
- Silný žlutý povlak = žlučníkové potíže
- Výrazné žíly na spodní straně jazyka = problémy se srdcem křečové žíly
Nemá smysl jmenovat každičkou změnu na vašem jazyku, protože laik si bude jen těžko diagnostikovat nějakou chorobu. Co se však vyplatí je sledovat případné změny a pokud se vám něco opravdu nezdá, pak to teprve řešit. Díky tomu odhalíte, který orgán nefunguje jak má, případně nechybí-li vašemu tělu nějaké vitamíny. Takovým příkladem mohou být afty, které bývají často důsledkem nedostatku vitamínů B, oslabené imunity, stresem a u žen v období menstruace.
Čištění jazyka
Čištění jazyka se doporučuje i v ájurvédě. Nejenže to osvěží váš dech, ale zbavíte se mikroorganismů, které vytvářejí na povrchu jazyka plak. Čištěním jazyka se zlepšuje funkce srdce, ledvin, plic, slinivky i zažívacího traktu. Na čištění se používá speciální kartáček (nikoliv klasický zubní) nebo dřevěná zaoblená škrabka. Doporučuje se rovněž vyplachování ústní vodou.
Krabatý jazyk – co vypovídá?
Každý má jiný jazyk. Jiný tvar, délku, strukturu. Ale u zdravého člověka je jazyk hladký. A právě jazyk kuřáka je jiný v tom, že je krabatý, protože oxid uhličitý zapříčiňuje růst anaerobních bakterií, které zkrabacení mají na svědomí. Zcela mění ústní mikroflóru. Nejen jazyk kuřáka může být krabatý. Dalším adeptem na takový jazyk je člověk, který zanedbává pitný režim.
Obrázek: pixabay.com