Snídaně je tradičně považována za nejdůležitější jídlo dne. V poslední době se však vedou diskuze, zda je tato víra skutečně oprávněná.
Slyšeli jste to již stokrát – snídaně je nejdůležitější jídlo dne. Toto tvrzení se řadí mezi nejvíce známé zdravotní rady a dodržování snídaně se během let stalo běžným rituálem v mnoha domácnostech. Přestože mnoho lidí snídá ze zvyku a dávno o tom nepřemýšlí, stává se stále více jasné, že tento návyk má spíše kulturní a psychologický původ než vědecky potvrzené zdravotní přínosy, říká doktorka Adda Bjarnadottir.
Lidé, kteří snídají, mají zdravější návyky
Lidé, již snídají, mají tendenci mít celkově zdravější životní styl. Ti, kteří pravidelně snídají, často dodržují pravidelné stravovací režimy, jež jim pomáhají udržovat zdravou hmotnost. Snídaně totiž může pomoci udržovat metabolismus v chodu, což podporuje hubnutí a prevenci obezity.
Kromě toho lidé, kteří snídají, často konzumují více zdravých potravin, jako je celozrnné pečivo, ovoce, zelenina a bílkoviny, což jim poskytuje větší množství nutričních látek a vitamínů. Tyto potraviny také mohou pomoci udržovat stabilní hladinu krevního cukru a zvyšovat energii během celého dne. V důsledku toho lidé, kteří pravidelně snídají, mají tendenci mít nižší riziko onemocnění srdce, diabetu a obezity.
Vynechání snídaně nezpůsobuje přibývání na váze
Jak již bylo zmíněno výše, lidé, kteří vynechávají snídani, váží více než ti, již snídají. Může se to zdát paradoxní, protože jak je možné, že po nejedení přibíráte na váze? Někteří tvrdí, že vynechání snídaně způsobuje velký hlad, takže se později během dne přejídáte. Zdá se, že to dává smysl, ale není to podloženo důkazy. Je pravda, že vynechání snídaně způsobuje, že lidé mají větší hlad a k obědu toho sní více, ale to nestačí k tomu, aby se vynechaná snídaně nadměrně kompenzovala.
Snídaně nezrychluje metabolismus
Někteří lidé tvrdí, že snídaně „nastartuje“ metabolismus, ale to je mýtus. Tito lidé mají na mysli termický účinek jídla, což je zvýšení počtu spálených kalorií, ke kterému dochází po jídle. Pro metabolismus je však důležité celkové množství jídla zkonzumovaného během dne. Nezáleží na tom, kdy a jak často jíte.
Vynechání může mít zdravotní výhody
Vynechání snídaně je běžnou součástí mnoha metod přerušovaného půstu. Patří mezi ně i metoda 16/8, která spočívá v 16hodinovém nočním půstu, po němž následuje 8hodinové jídelní okno. Toto stravovací okno obvykle trvá od oběda do večeře, což znamená, že každý den vynecháte snídani.
Snídaně je vaše volba
Důkazy jsou jasné, na snídani není nic „zvláštního“. Pravděpodobně nezáleží na tom, zda snídáte, nebo snídani vynecháváte, pokud se po zbytek dne stravujete zdravě. Snídaně „nenastartuje“ váš metabolismus a její vynechání vás automaticky nepřiměje k přejídání a přibírání na váze. Jedná se však o mýtus.
Nakonec je snídaně volitelná a záleží jen na osobních preferencích. Pokud máte ráno hlad a snídani máte rádi, klidně si dejte zdravou snídani. Nejlepší je snídaně bohatá na bílkoviny. Pokud však ráno necítíte hlad a nemáte pocit, že snídani potřebujete, pak ji nejezte. Je to takto jednoduché.
Zdroj: Healthline