V přírodních produktech je kolikrát schovaná taková léčebná síla, že se tomu člověk mnohdy musí divit. Je škoda ji nevyužívat. Platí to i pro vodu z ječmene.
Ječmen jako nejstarší zemědělská plodina
Zmínku o ječmeni najdeme v čínské a indické mytologii. Archeologové nalezli stopy po jeho využívání už v prehistorické době v Evropě, Asii i v Africe. Velmi často se používal k výrobě piva. Ječmen obsahuje beta glukan, který sehrává podstatnou úlohu při snižování cholesterolu v krvi, při odvodu přebytečné žluči z těla ven a jako prevence rakoviny. Ječmen dále obsahuje vitamíny skupiny B a E. A určitě znáte náhražku kávy, meltu, která se z ječmene vyrábí a která patří mezi velmi zdravé a prospěšné nápoje, říká lékařka Debra Rose Wilson.
Jak si připravit ječmennou vodu
Pravidelná konzumace ječmenné vody přináší řadu zdravotních benefitů. Lze ji pít i přidávat do salátů i dušených pokrmů. Připravit ji není nic složitého. Vezměte jeden šálek ječmene a dobře ho propláchněte pod studenou tekoucí vodou. Pak ho v hrnci namočte do 3 až 4 šálků vody.
Nádobu dejte na sporák, uveďte do varu a vařte asi jednu hodinu, dokud obilná zrna nezměknou. Pak nechte odvar vychladnout a přeceďte ho. Odvar se pije v množství 1 až 2 sklenice denně. Nespotřebovaný nápoj uchovávejte nejlépe v chladničce.
Jaké výhody nabízí pití ječmenné vody
Odvar z ječmene pomáhá při infekci močových cest jako přírodní diuretikum. Zvyšuje četnost močení, což vyplavuje bakterie a toxiny z těla ven. Je také vynikajícím nápojem pro toho, kdo se chce zbavit přebytečných kilogramů. Jeho vysoký obsah vlákniny zasytí na dlouhou dobu. Ta má příznivý vliv i na snižování cholesterolu v krvi, což funguje jako prevence vzniku kardiovaskulárních nemocí a aterosklerózy. Současně nerozpustná vláknina je zdravá pro trávicí systém.
Zdroj: MedicalNewsToday