Jestliže se chystáte, případně jste v nedávné době podstoupili očkování vakcínou proti onemocnění COVID-19, tak byste si měli dávat pozor na některé vedlejší účinky, které vás mohou uvést v omyl.
Někdy se totiž objevuje zduření lymfatických uzlin, což způsobuje u žen strach, že by mohly mít rakovinu prsu. V našem článku se podíváme na to, zda to představuje nějaký problém.
Dočasný stav
Vzhledem k tomu, že míra proočkování proti onemocnění koronavirem se stále zvyšuje, lékaři získávají stále nové poznatky s ohledem na možné vedlejší účinky vakcíny. Ty obecně nejsou nějak významné, ale objevuje se například zduření lymfatických uzlin. Je potřeba říci, že lékaři se v tomto ohledu vyslovují ve smyslu, že se jedná o neškodný problém, který je dočasný a zmizí během několika týdnů. Není tedy důvod se obávat, pokud se u vás zduření lymfatických uzlin objeví.
Otok lymfatických uzlin je tedy zcela neškodný, toto zduření mohou způsobit vakcíny Pfizer a Moderna, a to zejména v oblastech podpaží na té straně těla, kde vám byla vakcína aplikována. Některé ženy si ale mohou případné zduření lymfatických uzlin splést s prsními uzlíky.
Odložení mamografu
Doporučeno je v této souvislosti také odložit případný plánování mamograf po očkování, a to na dobu za aspoň 4 týdny po druhé aplikované dávce vakcíny. Do té doby zpravidla otok lymfatických uzlin zmizí. Je důležité, aby ženy počítaly s tím, že se může po očkování takový vedlejší účinek objevit a nepodléhaly strachu, že se jedná o rakovinu prsu.
Odložení mamografu je důležité také z toho důvodu, aby nedocházelo k dalšímu zbytečnému vyšetření, na které by vás mohl lékař poslat, což může být například biopsie. Jedná se o zbytečná invazivní vyšetření, která pravděpodobně pouze potvrdí, že se jedná o planý poplach. Zkrátka a jednoduše, krátce po očkování tedy na mamograf nechoďte.
Běžná reakce imunitního systému
Otok lymfatických uzlin je zcela normální reakce imunitního systému na vakcínu. Netýká se to pouze vakcíny proti koronaviru, ale běžně se takto projevuje také očkování proti chřipce nebo lidskému papilomaviru (HPV).
Pokud přesto půjdete z nějakého důvodu v době krátce po očkování na mamografické vyšetření, vždy by ženy měly dát vědět, že byly nedávno očkovány právě proti koronaviru, případně také upřesnit, jakou konkrétní vakcínou proběhlo očkování. Lékař tak bude mít dostatek informací k tomu, aby správně vyhodnotil stav pacientky. Dlužno podotknout, že tento vedlejší účinek se nemusí zdaleka objevit u všech pacientů, protože zduření uzlin se v rámci studie objevuje zhruba u 16 % pacientů po druhé dávce vakcíny.
Zdroj: Clinical Imaging