Jedlá soda jako skvělý pomocník nejen v kuchyni. Valná většina lidí její potenciál pro tělo nevyužívá

Fotografie: Depositphotos

Jedlá soda je neuvěřitelně univerzální přísada, kterou lze použít jako čisticí prostředek, kulinářskou přísadu i přírodní lék.

Chemickou značku NaHCO3, sodná sůl kyseliny uhličité, si možná vybavíte z hodin chemie. Tato forma soli se vyskytuje pod různými názvy. Kypřicí prášek, jedlá soda, bikarbonát sodný nebo zažívací soda. V přírodě ji nalezneme v krystalické formě, která se dá rozmělnit na jemný prášek. Tento bílý, vcelku nenápadný prášek má mnoho nečekaných uplatnění, potvrzuje lékařka Rachael Link.

Využití jedlé sody

Bílá látka zásadité chuti – takto bychom také mohli popsat jedlou sodu. Od té doby, co lidé objevili jedlou sodu, si stále více uvědomují její větší užitečnost. Díky svým vlastnostem a osvědčeným účinkům se používá nejen v kuchyni, ale v celé domácnosti, v kosmetice, a dokonce i ve farmaceutickém průmyslu, kde dosahuje vynikajících výsledků. Je univerzální a přináší očekávaný efekt. Představíme vám několik způsobů použití jedlé sody, o nichž jste možná nevěděli.

Fotografie: Pixabay

S čím vám může soda pomoci

Soda je cenově dostupná, účinná, není nebezpečná a snadno se používá. Proto můžete komerční produkty nahradit touto jednoduchou složkou a vyhnout se negativním účinkům škodlivých chemikálií.

Čistí a uvolňuje nohy: Namočte nohy do vody se 3 lžícemi jedlé sody. Nejlepších účinků dosáhnete jemnou masáží. Dělejte to dvakrát týdně a zaznamenáte skvělé výsledky. Do koupele můžete také přidat jedlou sodu, která dodá energii a uvolní celé tělo. 

Pomáhá proti pálení žáhy a žaludečním potížím: Jedlá soda je silné antacidum, takže přidáním 2 čajových lžiček do sklenice studené vody a jejím vypitím okamžitě zmírníte pálení žáhy a žaludeční nevolnost. 

Bojuje s potem: Směs jedlé sody a vody můžete použít k zastavení nadměrného pocení a odstranění nepříjemného zápachu. Udržuje podpaží suché bez použití chemických látek a má stejné účinky jako deodoranty. 

Zklidňuje spáleniny od slunce: Přidejte do koupele půl šálku jedlé sody a namočte ji do teplé vody asi na půl hodiny. Pro dosažení nejlepších účinků nepoužívejte ručník, ale osušte tělo na vzduchu. 

Ulevuje od včelích žihadel: Jedlá soda je prospěšná při vosím a včelím bodnutí, protože její alkalické vlastnosti bojují s kyselinou mravenčí přítomnou v ráně a odstraňují vnější škodlivinu. Nejlepšího účinku dosáhnete, když žihadlo odstraníte a na postižené místo nanesete směs vody a jedlé sody. 

Fotografie: Freepik

Odmastí vám vlasy: Přidejte trochu jedlé sody do běžného šamponu, abyste zvýšili jeho čisticí vlastnosti a vlasy byly lesklejší. Pokud jsou vaše vlasy velmi mastné, namočte hřebeny a kartáče do směsi jedlé sody a vody a vyčešte je, aby se odmastily. Pak ji vymyjte. 

Bojuje proti akné a pupínkům: Stačí smíchat trochu jedlé sody se lžičkou vody a vytvořit hustou pastu. Naneste pastu na problematická místa a nechte ji 1–2 minuty působit. Poté pokožku důkladně opláchněte studenou vodou. Ošetření lze zpočátku aplikovat po dobu 2 až 3 dnů. Pro údržbu se pak postup opakuje jednou až dvakrát týdně.  

Proti mykóze na nehtech: Rozpusťte 1–2 lžičky jedlé sody v teplé vodě a naneste přípravek přímo na nehty a nechte ho několik minut působit. Pasta se pak odstraní teplou vodou. Tento postup lze opakovat každý den. Další přípravek na bázi jedlé sody získáte smícháním 2 lžic jedlé sody v šálku nefiltrovaného jablečného octa. Nehty na nohou namočte na 5 minut do vzniklého roztoku a poté je jemně osušte ručníkem. Postup lze opakovat dvakrát denně.

Hojení vyrážek a podráždění: Naplňte vanu teplou vodou a přidejte 1 šálek jedlé sody. Koupejte se denně po dobu 10 minut, dokud příznaky neustoupí. K ošetření místních podráždění můžete použít následující přípravek: smíchejte jedlou sodu s vodou v poměru 3 : 1, abyste získali pastu. Výslednou směs naneste na postižená místa a nechte ji několik minut působit, poté ji odstraňte studenou vodou. Postup by se měl pravidelně opakovat, dokud příznaky neustoupí.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]