Metabolismus je velmi důležitý tělesný proces, který zajišťuje přeměnu přijaté potravy na energii. Jeho rychlost je velmi individuální a ovlivňuje ji řada faktorů. Velký vliv má genetika, ale také množství svalů, pohlaví nebo náš věk. Pokud máte pocit, že je váš metabolismus pomalý, není nutné zoufat si. Existuje pár triků, jak jeho fungování urychlit.
Dříve však, než začneme metabolismus popohánět, je dobré uvědomit si, zda jej zcela zbytečně nezpomalujeme. Mezi nejhorší aktivity patří:
- Nepravidelnost v jídle a hladovění
- Stres, tlak, úzkosti
- Příliš krátký spánek
- Sedavý způsob života
Co pomáhá především, je fyzická aktivita. Nemusíte ale rovnou začít aktivně běhat nebo jezdit do práce na kole (byť to rozhodně není špatný nápad). Začít se dá i pozvolna. Vyberte si spíše pohybovou aktivitu s delším průběhem a menší intenzitou. Ideální je začít třeba s nenáročným protahováním, které poté můžete spojit třeba s procházkou nebo posilováním problematických partií. Později, až získáte ve cvičení pravidelnost a začne vás i bavit, je dobré zapojit i nějaké aerobní aktivity, které vám pomohou budovat kondici a zlepšovat vytrvalost. Na začátek vyzkoušejte třeba tyto snadné cviky:
Protažení krční páteře
Kvůli sezení a dlouhému koukání do mobilu má většina z nás potíže s krční páteří. Můžeme ji mít zablokovanou nebo nás může pobolívat. Její protažení tedy podpoří celkovou regeneraci organismu a správné postavení páteře, které je pro zdravý pohyb nezbytné. Lehněte si na záda a ohněte kolena. Složený ručník si dejte pod šíji a uchopte jej za oba konce rukama. Tahejte ručník dopředu a pomalu si protahujte krk směrem nahoru. Lokty držte po stranách hlavy a volně dýchejte.
Protažení paží
Napětí v oblasti ramene nepříznivě ovlivňuje naše myšlení, ale také zhoršuje vidění nebo bolesti hlavy. Vyplatí se je tedy řádně a pravidelně procvičovat a protahovat. Postavte se ke zdi a ruku zvedněte a ohněte do pravého úhlu za tělem.
Pomalu se otáčejte směrem ode zdi tak, abyste cítili jemné protažení v oblasti ramene a pažních svalů. V této pozici hluboce dýchejte a vydržte, dokud je vám to příjemné. Nechoďte přes bolest.
Protažení zad
Napjaté svaly v páteřní oblasti brání volnému dýchání a mohou dokonce způsobit dýchací potíže. Na tento cvik si připravte podložku a také ručník, který si podložíte pod čelo. Položte se na břicho a hlavu si podepřete ručníkem. Zvedněte ramena a zkřižte ruce pod hrudníkem tak, aby levá ruka směřovala doprava a pravá zase doleva. Ruce nechte natažené. Zavřete oči a zhluboka se nadechněte. Po krátké přestávce opakujte toto cvičení a tentokrát pozici rukou obraťte.
Protažení břišních svalů
Díky tomuto cvičení posílíte a protáhnete střed těla a zabráníte ukládání tuku do těchto problematických oblastí. Udělejte hluboký dřep a narovnejte jednu nohu do strany. Jednou rukou se opřete o zem a druhou pomalu zvedněte. Snažte se natahovat směrem od natažené nohy, aby docházelo k intenzivnímu protažení šikmých břišních svalů.
Fotografie: Muskul