Jednoduché způsoby, díky kterým dokážete dostat váš cholesterol pod kontrolu a snížit ho na požadované hodnoty.
Vysoký cholesterol je problém, který již dávno netrápí pouze starší ročníky, ale hojně se objevuje i u mladých lidí, a dokonce i u dětí. Zpočátku se příliš neprojevuje a vy ani nemusíte vědět, že jím trpíte. Vysoký cholesterol však může značit rozvíjející se onemocnění, jako například cukrovku nebo vysoký krevní tlak, ale značně se odvíjí také od životního stylu. Jedná se však o něco, co lze upravit a správnými návyky také snížit na optimální hodnotu. Čeho se tedy držet a co raději vynechat?
Cholesterol v těle
Cholesterol je součástí každého lidského těla, kde se samostatně váže na jednotlivé buňky. Je tak dokonce potřebnou látkou, bez které by lidský organismus nemohl správně fungovat. Jeho nadbytek však také není tělu prospěšný, a může způsobit řadu zdravotních komplikací. Jednou z nich je například vysoký krevní tlak, se kterým se však neúprosně zvyšuje také riziko srdečního infarktu, mozkové příhody atd.
Základem je strava
Co se samotného cholesterolu týče, značně jej ovlivňuje životní styl, především vaše stravovací návyky. Nejedná se však o občasné „povyražení“ během kterého si dopřejete i porci nezdravého jídla nebo i alkoholu a podobně, ale o návyky, které máte zafixované a dlouhodobě se jich držíte. Počítá se mezi ně typ práce, kterou provádíte, volnočasové aktivity, konzumace alkoholu a cigaret, ale také strava, která tvoří základ vašich všedních dní.
Pokud jsou tímto základem moučná nebo smažená jídla s absencí zeleniny a ovoce, rozhodně byste měli zbystřit. Je totiž velmi pravděpodobné, že pokud ještě nemáte zvýšený cholesterol, v nadcházejícím období mu nejspíš budete čelit. Pozorní by také měli být lidé se sedavou prací, nebo lidé s minimem fyzických aktivit. Dobrou zprávou však je, že s vysokým cholesterolem se dá pracovat a také jej snížit na požadovanou normu. Jak na to? Nejlépe opět pomocí stravy.
Konzumace zdravých tuků
Tuky jsou pro tělo velmi důležité, a proto se jim ani při snižování cholesterolu nemusíte vyhýbat. Důležitější totiž je, správně vybírat ty pravé, které jsou jejich zdravější variantou. U živočišných tuků (vejce, červené maso, sýry…) vždy volte kvalitní suroviny s co nejlepším původem, který má vliv na celkové hodnoty obsažených látek. Přednost tak dávejte produktům z domácího chovu nebo menších farem, před takovými, které pochází z nejasných podmínek nebo komerčních velkochovů.
Živočišné tuky poté vhodně kombinujte s těmi rostlinnými. Nejlépe v podobě za studena lisovaných olejů, jako jsou olivový olej, lněný olej nebo konopný olej. Je jich však mnohem více a jsou značně kvalitnější než klasické margaríny, nebo řepkový a slunečnicový olej, které mají vysoký obsah omega-6 mastných kyselin, jejich nadměrné množství v krvi je pro tělo škodlivé.
Luštěniny a ořechy
Další možností, která znatelně přispívá při snižování cholesterolu, je také pravidelná konzumace luštěnin a ořechů. Ty totiž obsahují hned celou řadu nenasycených mastných kyselin, vitamínů, bílkovin a vlákniny. Dobré tak je zahrnout tyto potraviny do každodenního jídelníčku. Pozor však na správné dávkování, které by nemělo překročit určitou normu. Ořechy jsou totiž velmi kalorické a musí se konzumovat opatrně a v malých množstvích.
Ryby a mořské plody
Konzumace ryb by měla být pro tělo velmi důležitá, neboť ho zásobuje velmi podstatnými látkami. Patří mezi ně například omega-3 mastné kyseliny, vitamin B12, jód a řada dalších. Ryby jsou také téměř bez sacharidů a s nízkým obsahem cholesterolu, čímž se řadí na seznam ideálních potravin. Konzumovat byste je měli alespoň 2x týdně ať už v klasické formě, nebo v podobě rybího oleje, který je kvalitním doplňkem stravy.
Náhrada cukru
Důležitým krokem při snižování cholesterolu je také snížení celkového obsahu cukru v krvi. Ideální možností je tak náhrada klasického bílého cukru jeho zdravější variantou v podobě třtinového či kokosového cukru, melasou nebo agávovým sirupem a dalšími produkty. Vyvarujte se však také potravinám a nápojům, kde by cukr mohl být obsažen ve větší míře. Omezte tedy konzumaci slazených drinků, sladkostí a podobných pochoutek.
Příprava pokrmů
Při cíleném snižování cholesterolu je také dobrou volbou omezit přípravu pokrmů způsobem smažení a nahradit ji jinou variantou. Nabízí se jich však tolik, že by se nemělo jednat o žádnou komplikovanost. Pokrmy můžete péct, grilovat, dusit, vařit ale konzumovat i v surovém stavu, jako například zeleninu či ovoce.
Pozor na stres
Mimo stravy však existuje i celá řada dalších faktorů, které na zvýšení cholesterolu mohou mít vliv. Jedním z nich je například stres, který tělo všeobecně dostává do nežádoucího stavu. Zkuste se tedy vyvarovat stresovým situacím a dopřávejte si chvilky klidu a pohody. Můžete například meditovat, chodit na procházky, číst nebo poslouchat příjemnou hudbu. Možností je mnoho a vaše mysl se tak zaměstná něčím jiným, co ji zklidní a dodá vám tak pocit relaxace.
Zdroj: Mayo Clinic