Zbavit se kyseliny močové z kloubů lze i přirozenou cestou. Pomůže i omezení konzumace masa a cukru

Fotografie: Depositphotos

Nadměrné hladiny kyseliny močové v těle mohou přispět k vážným zdravotním problémům. Pokud trápí i vás, zaměřte se na tyto změny.

Kyselina močová je přirozený odpad vznikající při trávení potravin obsahujících vysoké množství purinů. Ty se za normálních okolností rozkládají v těle, ovšem pokud jich pacient přijímá nadmíru, mohou se začít hromadit v krvi. To poté přispívá k vážným onemocněním, jako je například dna nebo překyselení krve a moči, říká doktor Darragh O’Carroll. Pomoci si však můžete velmi snadno, a to prostřednictvím těchto změn.

Změna jídelníčku a vyhýbání se cukru

Pokud se chcete vyhnout potenciálnímu nebezpečí, zaměřte se na jídelníček s nízkým obsahem potravin bohatých na puriny, radí doktorka Deborah Weatherspoon. Mezi ty patří především červené maso, zvířecí orgány, ryby, měkkýši, drůbež, ale také některá zelenina. Samozřejmě není nutné kompletně si je zakázat, ale přinejmenším zmírnit jejich konzumaci na párkrát do měsíce. Zásadní je poté i vyhýbání se cukru, který taktéž podporuje uvolňování purinů v těle.

Na vině má přitom být nejvíce stolní cukr a sirupy s vysokým obsahem fruktózy, uvádí studie. Ty se pokuste kompletně vyřadit ze svého jídelníčku a stejně tak dbejte na příjem více celozrnných potravin, zatímco zpracovaným potravinám se začněte vyhýbat. Největším zlem jsou poté slazené nápoje, které představují tzv. prázdné kalorie a způsobují navíc přibývání na váze. Neméně důležitá je pak dle lékaře Grahama Rogerse pravidelná hydratace.

Vbočenému palci se dá snadno vyhnout. K účinné prevenci přispěje i vhodná obuv a vložky do bot

Žena pije vodu
Fotografie: Freepik

Pití dostatečného množství vody totiž podporuje ledviny a redukuje množství kyseliny močové v krvi. Naopak působí podle Healthline alkohol, jehož zvýšenému příjmu je lepší se spíše vyhýbat. Na druhou stranu pak překvapuje káva, protože výrazně bojuje proti ukládání purinů a má pozitivní vliv na metabolismus. Ani s ní se to však nesmí přehánět. Na ZdravémStravování jsme již psali o dalších zdravotních přínosech kávy.

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]