Kdo má rád na své zahradě anglický trávník, tomu se žádné jiné rostliny v něm nezalíbí. Přitom mezi plevelem najdete velmi užitečné zástupce flóry.
Styl moderních okrasných zahrad si potrpí na to, aby v nich plevele rostlo co nejméně. Všechnu půdu pokud možno schovat pod vrstvou kamínků nebo drcené kůry a z trávníku odstranit cokoli, co není tráva. Plevel pak nemá vůbec šanci vyrůst, zvláště pokud na něho zahradníci použijí chemický postřikovač. Je to škoda, protože plevelem jsou často léčivé byliny. Třeba takový jitrocel, říká lékařka Katherine Marengo.
Jitrocel kopinatý
Pro jitrocel je typická růžice přízemních listů, z níž vyrůstají stvoly. Bylina se vyskytuje nejčastěji na polích, u cest, na loukách i v trávníku na zahradách. Lidově se jí říká celníček, myší ocas, myší ouško, volský jazyk i ranocel.
Jitrocel kopinatý obsahuje spoustu zdraví prospěšných látek – slizové látky, kyselinu křemičitou, kyselinu citronovou, třísloviny, vitamín C, hořčiny, draselné soli, zinek i kumariny. Díky slizovým látkám je jitrocel velmi účinný proti kašli. Objevuje se proto často v lécích na tento typ potíží. Tyto látky zklidňují podráždění krku a mají ochranné účinky.
Na dobré trávení a proti kožním problémům
Někteří zahrádkáři se jitrocele zbavují, jiní si cení jeho léčivých účinků. Tato bylina patří mezi antioxidanty, a to díky obsahu vitamínu C, který chrání před oxidačním stresem a má protizánětlivé účinky.
Jak sám název rostliny napovídá, tak jitrocel dokáže léčit menší rány i ekzémy, spáleniny či pokousání hmyzem. Výborný je jitrocel i na podporu trávení, pomáhá proti průjmům, na bolest žaludku a působí proti žaludečním vředům a žlučovým kamenům. Také čistí krev od škodlivin.
Zdroj: Healthline