Zahrádkáři vám rádi potvrdí, že nejlépe se na jejich zahradě daří plevelu. I kdyby nic nerostlo, tak plevel zaručeně jediný poroste. Ale pozor, najdeme mezi nimi i užitečné léčivé byliny.
Jitrocel zná asi hodně lidí. Je to léčivka, zejména s druhovým označením kopinatý. V České republice existuje dokonce hned několik druhů jitrocele. Jako plevel bývá označován jitrocel větší, který se často objevuje v trávníku, kde je ale nežádoucí. Tudíž se ho zahrádkáři snaží zbavit. Jenže přitom zapomínají, že mají co do činění s léčivou bylinou, říká lékařka Miho Hatanaka.
Roste prakticky všude
Jitrocel větší je nejhojnějším zástupcem celého rodu, roste v nížinách i na horách. Miluje travní porosty a nezemědělskou půdu, dobře zásobenou dusíkem. Najdeme ho podél cest, na chodnících, rumištích, skládkách i na hřištích. Nevadí mu plné slunce, snáší dobře i polostín.
Jitrocel v lidovém léčitelství
Protože naši předkové neměli k dispozici moderní nemocnice a dobře zásobené lékárny, museli si vystačit s radami kořenářek. Ty se ve své práci dobře vyznaly a uměly využít kdejakou bylinu. Třeba i jitrocel větší, který má obdobné vlastnosti jako jitrocel kopinatý.
Čerstvé listy je možné používat popáleniny, puchýře a po bodnutí hmyzem, protože má antiseptické a chladivé účinky. Kdo trpí vysokou hladinou krevního cukru, může využívat odvar ze sušeného jitrocele. Pomáhá i při uvolnění hlenu a usnadňuje odkašlávání.
Pomocníkem k ošetření modřin
Jitrocel větší lze použít i na záněty kůže, modřiny a otoky. Je třeba přitom použít čerstvý list, který se přiloží na poraněné místo a nechá se působit. Takto funguje také na řezné rány a vředy. Kdo trpí lupy ve vlasech a mastnými vlasy, měl by si vlasy oplachovat odvarem z jitrocele. Ten také zklidňuje průjem nebo žaludeční vředy. Jitrocel pomáhá léčit vyrážky, ekzémy a lišeje. Zde je vhodné použít masku z jitrocele. Při zánětu v ústech nebo bolesti v krku je možné použít zředěnou šťávu z jitrocele.
Zdroj: Healthline