Většina lidí tento nápoj pije každý den, aniž by věděla, jak moc může pomáhat vašemu tělu. Samozřejmě se nic nemá přehánět, říká lékař David Kao.
Zázračný nápoj, o kterém se dnes budeme bavit, není nic jiného než obyčejná káva. Výzkum zjistil, že mezi konzumací kávy a nižším rizikem srdečního selhání, je určitá souvislost. Káva je jedním z nejoblíbenějších nápojů na světě a vědecký výzkum dokázal, že může mít pro vaše tělo výhody, ale také bohužel i nežádoucí účinky.
Dva šálky kávy denně mohou sníží riziko srdečního selhání
Aby vědci tuto studii provedli, muselo se do ní zapojit více než 27 000 účastníků, ale nakonec museli některé účastníky vyloučit z různých důvodů, jako je třeba anamnéza srdečních chorob nebo třeba infarkt. Zjistili, že že účastníci, kteří vypili několik šálků kávy, měli výrazně snížené rizika srdečního selhání, ne však mrtvice nebo infarktu.
Nepřehánějte to s konzumováním kávy
Vědci tvrdí, že jestli chcete, aby pro vás káva byla užitečná, musíte jí pít čistou, bez přidaného mléka, cukru nebo smetany. Tyto přísady totiž spíš popírají výhody kávy.
Je zdravější nepít kávu vůbec, než ji pít s mlékem a cukrem. Místo toho je lepší pít zdravé nápoje jako je voda, smoothie nebo džusy bez přidaného cukru.
Kdo by kávu rozhodně neměl pít
Pro dospělé může být konzumace kofeinu bezpečná, ale rozhodně nic s jeho obsahem nepodávejte dětem. Také se nedoporučuje míchat nápoje s obsahem kofeinu s alkoholem. Těhotné ženy nebo ženy, které se snaží otěhotnět, by kávu také konzumovat neměly.
I kofein má vedlejší účinky
I mezi dospělými může velká konzumace kofeinu způsobit nepříjemné vedlejší účinky. Mezi ty nejčastější patří bolest hlavy, nespavost, nervozita, podrážděnost nebo třeba neschopnost ovládat močení a třes.
Zdroj: WebMD