Čistota půl zdraví, tím spíše v době koronaviru! To je sice pravda, není však dobré směšovat řádné mytí rukou s očistou těla. Podle dermatologů a vědců totiž každodenní koupání celého těla nesvědčí pokožce, dokonce způsobuje ucpávání pórů, čímž se snižuje odolnost vůči infekcím.
U problematické kůže časté koupání a používání sprchových gelů a mýdel zhoršuje akné a podporuje vznik ekzémů. Jak často bychom se tedy měli podle dermatologů koupat nebo sprchovat?
Na čistotu stačí dvakrát týdně
Existují nějaká pravidla pro očistu těla? Podle vědců je současný trend každodenního koupání záležitostí sociální, ne hygienickou, protože ještě v polovině minulého století nebyly koupelny běžnou součástí bytu. Často byly společné na chodbě pro několik bytů, po nové výstavbě se však koupelny staly nedílnou součástí.
V té době se začali lidé také koupat častěji, dnes patří mezi úzus koupání každý den. Je to však nutné? Dermatologové jsou zajedno a tvrdí, že tak časté koupání není nutné, postačuje pouze dvakrát týdně, tím spíše, když daný člověk trpí ekzémy nebo jinými kožními neduhy.
Sprcha jako forma relaxace
Na to, že není každodenní koupel nebo sprchování hygienickou nutností, ale volbou, poukazuje fakt, že mnoho lidí bere sprchu nebo koupel jako formu relaxace a odpočinku. To souvisí s psychikou a možností uvolnění po celodenním napětí, protože teplá voda pomůže uvolnit ztuhlé svaly a prohřeje klouby.
Frekvence koupání se také řídí ročním obdobím a pracovní náplní. Je jasné, že lidé pracující v prašném nebo lékařském prostředí, se pravidlem koupání dvakrát týdně řídit nemohou, a v době koronaviru ani zdravotnický personál nesmí, protože viry ulpívají také na pokožce.
Méně koupání posílí imunitu
Člověka v běžném, nelékařském, prostředí pokožka chrání, proto je nutné jí podle vědců příliš neoslabovat koupáním nebo používáním mycích prostředků. Podkožní buňky jsou totiž chráněné kůží, kterou chrání tělesný olej.
V případě jeho omytí se mohou do našeho organismu dostávat infekce nebo viry. I z tohoto důvodu se nedoporučuje přílišné používání mýdla nebo sprchového gelu. Postačí zbavit nečistoty vodou potní oblast podpaží a v okolí genitálií a vyměnit si spodní prádlo.
Každodenní koupání dětí? Nesmysl!
Po koupání pohádka a spát? Podle pediatrů naprostý nesmysl a radí rodičům, aby své zažité tendence změnili. Děti od narození do 6 měsíců není nutné takřka mýt, protože postačí očistit jen lokálně a dle potřeby.
Pravidelné mytí by mělo nastoupit až v době, kdy se dítě již samo plazí a začne jíst příkrmy. U starších zdravých dětí od 6 let do dospívání se doporučuje mytí 2-3krát týdně v závislosti na intenzitě pocení a sportovní aktivitě. Ani děti nemusí používat sprchové gely, postačí čistá teplá voda.
Jak na každodenní očistu podle dermatologů?
Podle dermatologů je nutné si každodenně mýt obličej za účelem smytí prachových částeček a jiné špíny, ale také kosmetiky, která ucpává kožní póry. Pak také žínkou nebo houbou omýt potní žlázy a oblast genitálií.
Ruce je nutné mýt pravidelně běžným nebo antibakteriálním mýdlem, tím spíše s ohledem na pandemickou situaci dokonce častěji než obvykle. Také je důležité věnovat pozornost způsobu mytí, aby byly dokonale hygienicky čisté.
Jak se správně sprchovat nebo koupat?
Hodinu ve vaně? I při nižší frekvenci koupání dermatologové doporučují koupání nebo sprchování pouze po dobu 5-10 minut s použitím minimálního množství mýdla, sprchových gelů nebo dalších kosmetických přípravků.
U všech těchto výrobků je nutné vybírat ty s nízkým obsahem alkálií a vysokým obsahem volných mastných kyselin. Díky tomu se zabrání vysušování pokožky a udrží se správné pH. Při častějším mytí je dokonce vhodné se vystříhat používání mýdla zcela, postačí teplá voda.