Ledviny plní v těle mnoho důležitých funkcí. Čistí krev od toxických látek, odstraňují přebytečnou vodu z těla a regulují krevní tlak. Některými každodenními návyky jim ale můžeme i ublížit.
Selhání ledvin může být asymptomatické a rozvíjet se postupně dlouhá léta. Měli bychom se tedy soustředit na to, abychom naše ledviny nepoškozovali a udržovali je zdravé a v dobrém stavu. Nejvíce jim škodí nedostatek tekutin, jelikož voda z organismu vyplavuje toxiny a tím ledvinám ulehčuje práci. Pokud za den nevypijeme dostatek vody, škodlivé látky se začnou vyplavovat do krve, zvýší se riziko vzniku ledvinových kamenů a zánětů močového měchýře. Vypijte tedy alespoň 2 litry tekutin denně.
Pozor na sůl
Ledvinám škodí i nadměrný přísun soli. Denně bychom neměli zkonzumovat více jak 4–5 gramů, jinak můžeme čelit vysokému krevnímu tlaku a zvýšenému množství bílkoviny v moči. Sůl se přitom vyskytuje ve většině potravinářských výrobků včetně pečiva, uzenin, a vysoce zpracovaných potravinách jako je rychlé občerstvení nebo instantní polévky, čtěte tedy poctivě složení.
Dalším nebezpečným návykem pro ledviny je zadržování moči. Moč podporuje růst patogenních bakterií a tím zvyšuje riziko zánětu močového měchýře i ledvin. Neodkládejte tedy návštěvu toalety a odskočte si, když pocítíte potřebu. Vyprázdnit byste měli vždy celý močový měchýř a pít dostatek tekutin, protože málo koncentrovaná moč taktéž podporuje růst bakterií.
Bílkoviny pomáhají, ale i škodí
Ačkoliv jsou bílkoviny velmi prospěšné, jejich nadměrný příjem může ledvinám škodit. Metabolismus bílkovin produkuje amoniak a keto kyseliny, které musí ledviny z těla odstranit. Bílkoviny se nachází především v červeném masu, uzeninách, mléčných výrobcích, luštěninách a vejcích. Pro zdraví našich ledvin bychom to s těmito potravinami neměli přehánět.
Časté užívání léků proti bolesti snižuje průtok krve ledvinami. Neměli bychom je tedy brát příliš často. Když už po nich sáhnete, důkladně si přečtěte příbalovou informaci a okamžitě reagujte, pokud se objeví nežádoucí účinky.
Když si čas od času dáme pivo nebo víno, naše zdraví tím samozřejmě netrpí. Pokud ho ale pijeme větší množství, ledviny nemusí stíhat odstranit toxiny z těla. Navíc se pitím alkoholu organismus dehydratuje. Stejně nebezpečné je i kouření.
Maminky měly pravdu
Pamatujete si na to, jak vás maminka či babička napomínala, abyste neseděli na studené zemi, nebo vám nastydnou ledviny? Měla pravdu. V zimě je třeba udržovat pánevní dno v teple a zabránit tak infekci močových cest, v létě byste se zase vždy po koupání měli převléknout do suchého oblečení. Vyhýbejte se sezení na studených podkladech. Nezanedbávejte zdraví svých ledvin, většinu příznaků poškození totiž nemusíte odhalit hned, zato mohou vést k dlouhodobé léčbě nebo nezbytné dialýze.