Vaše pleť postupem času sice stárne a ztrácí svůj lesk, ale to, jak se v průběhu let bude měnit, je z devadesáti procent pouze na vás. Zbavte se proto těchto návyků.
Přiznejme si, že všichni zoufale toužíme po tom, aby naše pleť stárla stejně tak, jako tomu je u vína (čím zralejší, tím lepší). Avšak pojďme se vrátit do reality. Náš vzhled je sice dán geneticky, ale fascinující je, že stárnutí pleti závisí z 90 % na nás a na našich každodenních návycích. Podívejte se tak na ty nejhorší, které možná děláte, a pokuste se jim co nejrychleji vyhnout, popsala je dermatoložka Whitney Bowe.
Působení přípravků pro péči o vlasy
Mnoho přípravků, jako je šampon, kondicionér a další, ucpává póry pokožky, což způsobuje narušení její integrity. Důsledkem pak může být akné, pupínky a další podráždění na obličeji. Důvodem je však skutečnost, že vlasové přípravky jsou často vyráběny ze sulfátů, o nichž je známo, že tyto nepříjemnosti způsobují. Abyste se tomu vyhnuli, měli byste si vybírat přípravky, které tyto látky neobsahují, a během používání vlasových přípravků byste si měli obličej zakrýt čistým ručníkem.
Používání příliš mnoha přípravků pro péči o pleť
Střídání mnoha produktů pro péči o pleť může být pro váš obličej nevyhovující, jelikož nové konzervační látky a složky aktivně přispívají ke vzniku akné nebo zhoršují jeho stav. Patří sem i přípravky právě proti akné, které mohou mít při nadměrném používání negativní vliv. Namísto experimentování s různými produkty se tak raději zkuste držet jednoho nebo dvou a dejte jim čas, aby byl jejich účinek takový, jaký má být.
Nesprávné používání přípravků pro odstranění chloupků
Nesprávné odstraňování chloupků na obličeji pomocí komedogenních přípravků, které způsobují ucpávání pórů, může často zapříčinit vznik akné na obličeji. V podstatě tak vyměníte problém nežádoucího růstu chloupků za jiný. Abyste si byli jisti, že si oblast obličeje depilujete správně a zabráníte dalšímu podráždění pokožky, vyhněte se výrobkům se složkami, jako je například kokosový olej, palmový olej a pšeničné klíčky. Vybírejte netoxickou kosmetiku a snažte se hledat pouze kvalitní značky.
Cestování do nových oblastí
Když cestujete na nová místa, mnohdy vystavujete svou pokožku prostředí, které pro ni může být škodlivé. Faktory, jako je sluneční záření, horko, chlad a vlhkost, mohou přispět k náhlému zhoršení stavu pokožky a způsobit vznik akné. Abyste se vyhnuli negativním účinkům, které může změna prostředí na vaši pleť mít, vyhýbejte se dlouhodobému pobytu na slunci a používejte opalovací krém, nejlépe s obsahem oxidu zinečnatého. Pokud jste vystaveni nízkým teplotám, snažte se pokožku co nejvíce hydratovat.
Toxiny v odličovacích přípravcích
Další častou příčinou, která může ucpávat póry a způsobovat akné, jsou toxické složky obsažené v odličovacích přípravcích. Řešením tohoto problému je však opět zaměnit vaše stávající produkty za ty nekomedogenní. Odborníci také doporučují, abyste si před odlíčením důkladně omyli obličej. Přispějete tak k důkladnému očištění stop make-upu, oleje a dalších nečistot nashromážděných po dlouhém dni na vaší kůži.
Konzumace zpracovaných potravin
Potraviny s vysokým obsahem sacharidů, jako jsou koblihy nebo hamburgery, mohou bohužel také způsobit vznik akné. Vzhledem k vysokému glykemickému indexu mají tyto nezdravé pochoutky za vinu podráždění pokožky, protože napřímo ovlivňují hladinu cukru v krvi. Aby tak vaše pleť nebyla negativně ovlivněna, omezte jejich častou konzumaci a volte raději potraviny s vysokým obsahem bílkovin. Nezapomínejte však také na zdravější přísady a samozřejmě konzumujte dostatek ovoce a zeleniny.
Spánek na obličeji
Polštář, na kterém již po dlouhá léta spíte, absorbuje všechny nečistoty včetně vašeho potu či slin, které během noci produkujete. Poté, co si lehnete, váš přitisknutý obličej čelí nežádoucím účinkům absorbovaných látek, což způsobuje tvorbu akné a ucpávání pórů. Začněte tedy upřednostňovat spánek na zádech nebo vaše polštáře častěji perte.
Zdroj: The Healthy