Aflatoxiny (difurankumariny) jsou rodina toxinů produkovaných některými houbami, které se vyskytují na zemědělských plodinách, jako je kukuřice, arašídy, bavlníková semena a ořechy. Hlavními houbami produkujícími aflatoxiny jsou Aspergillus flavus a Aspergillus parasiticus, které jsou hojné v teplých a vlhkých oblastech světa. Houby produkující aflatoxiny mohou kontaminovat plodiny na poli, při sklizni a během skladování.
Aflatoxinům mohou být lidé vystavení konzumací kontaminovaných rostlinných produktů: jako jsou arašídy nebo konzumací masa či mléčných výrobků od zvířat, která jedla kontaminované krmivo. Zemědělci a další zemědělští pracovníci mohou být vystaveni vdechování prachu vznikajícího při manipulaci a zpracování kontaminovaných plodin a krmiv. Aflatoxiny se spojují se zvýšeným rizikem rakoviny jater.
Typy aflatoxinů: B1, B2, G1 a G2. Jejich označení pochází od barvy fluorescence v UV oblasti: B1 a B2 poskytují modrou fluorescenci (Blue), G1 a G2 žlutozelenou (yellow-Green).
Dá se aflatoxinům vyhnout?
Expozici aflatoxinům můžete snížit nákupem pouze hlavních komerčních značek ořechů a másla a vyřazením ořechů, které vypadají plesnivě, jsou divně zbarvené nebo scvrklé. Podezřelé mohou být i laciné a zcela neznámé značky některých potravin. To však neznamená, že všechny musí být špatné. Ať neházíme všechny do jednoho pytle.
Rizikové potraviny – aflatoxin B
-
Kukuřice
-
Skořápkové plody: arašídy, lískové ořechy, para ořechy, mandle, slunečnicová semínka, sezamová semínka, proso,
-
Koření: muškátový oříšek, chilli, pepř, paprika
Rizikové potraviny – aflatoxiny M1, M2
Mléko krav krmených kontaminovaným krmivem. A kde se vzal aflatoxin M? Aflatoxin B z krmiva se hydroxylací přeměňuje na aflatoxin M, po metabolické přeměně se v intoxikovaném organizmu mohou objevit i další aflatoxiny – například P1 a Q1.
Aflatoxiny v domácích podmínkách
Nesprávné skladování potravin, jako je vyšší teplota a vlhkost, jsou rovněž vysoce rizikové. V domácích podmínkách bývá nejčastějším zdrojem tohoto toxinu špatně skladované pečivo. To se může snadno kontaminovat dotykem lidské ruky, k růstu plísně (Aspergillus) pak dochází při jeho skladování v mikrotenových sáčcích. Pokud je pečivo v mikrotenovém pytlíku déle než tři dny, může již obsahovat značné množství aflatoxinu. Aflatoxin nelze zničit vysokou teplotou a je silně karcinogenní.