Se životem ženy souvisí i ukončení její plodnosti. Dříve nebo později tento okamžik čeká každou ženy. Je tedy dobré vědět, jak se menopauza projevuje.
O menstruaci se v souvislosti se ženami a dívkami píše poměrně často na rozdíl od jejího ukončení, které nazýváme menopauza. Přitom je důležitým obdobím, kterým ne každá žena prochází jako růžovou zahradou. Mohou se objevit zdravotní problémy, je proto dobré být na ně předem připravena, radí lékařka Holly Ernst.
Co je to vlastně menopauza
Plodný život žen záleží na produkci ženských pohlavních hormonů, kterými jsou estrogen a progesteron. Jejich množství však od určitého věku začne klesat, což bude známkou tzv. perimenopauzy. Je to období, kdy ženské hormony začínají připravovat vaječníky na ukončení plodnosti. Menopauzou pak nazýváme ztrátu menstruace po přechodu neboli klimakteriu, jež lze charakterizovat jako dobu vyhasínání pohlavního cyklu ženy.
Jaké jsou první příznaky menopauzy
K příchodu menopauzy se ženské tělo začíná chystat průměrně ve věku 45 až 52 let. Existují časné příznaky, podle nichž je možné přicházející menopauzu poznat. Je to zejména méně častá menstruace, návaly horka, noční pocení, nespavost, vaginální suchost, dále pak častější močení, snížení libida, bolesti hlavy, vypadávání vlasů či bolestivé klouby.
S menopauzou souvisejí i psychické problémy – úzkosti, potíže se soustředěním nebo s pamětí. Tyto signály blížící se menopauzy se obvykle objevují již čtyři až pět let před poslední menstruací.
Co je to předčasná menopauza
Pokud dojde k vyhasínání činnosti vaječníků před dosažením věku 40 let, hovoříme o předčasné menopauze. Trpí jí asi 1 procento žen. Pět procent žen pak má časnou menopauzu, jež přichází ve věku od 40 do 45 let. Nepříjemné příznaky menopauzy se pak u žen mohou objevovat i několik let po poslední menstruaci.
Jak zmírnit příznaky menopauzy
Kromě hormonální léčby na základě doporučení ženského lékaře existují i přírodní prostředky, které dokážou příznaky menopauzy zmírnit. Je doporučeno konzumovat vyšší množství vitamínu D a minerálů hořčíku a vápníku, a to pro zdraví kostí a snížení rizika vzniku osteoporózy. Je třeba si dopřát dostatek spánku a relaxace, hlídat si optimální hmotnost a ve volném čase si najít prostor pro fyzickou aktivitu, která udržuje v kondici tělo i psychiku.
Zdroj: Healthline