Když pohyb limituje velká bolest, poznejte její příčiny a neodkládejte léčbu

Pohyb by pro nás měl být radostí a příjemným trávením času. Umožňuje nám prožívat svůj život aktivně, objevovat svět a těšit se z toho, co nám nabízí. Bohužel, pokud je náš pohyb doprovázený bolestí, je to velmi nepříjemné a výrazně to snižuje kvalitu našeho života. Zejména bolest chodidel umí dost potrápit, jelikož se u ní obtížně odhalují příčiny a léčba bývá složitá s nejistým úspěchem.

Příčiny bolesti

Dříve než zamíříte k lékaři, snažte se zamyslet nad tím, zda příčina bolesti nespočívá například ve volbě nesprávné obuvi. Právě nepohodlné, těsné a nekvalitní boty často stojí za problémy s chodidly. Pokud to tak není, může se jednat o spoustu jiných důvodů. Mezi nejčastější patří:

  • Bradavice nebo výrůstky
  • Žilní nedostatečnost
  • Poškození nervů
  • Obezita
  • Těhotenství
  • Zlomenina nebo naraženina

Kromě bolesti se můžete setkat i s jinými příznaky, které vám mohou pomoci problém diagnostikovat.

Pálení a brnění

Tyto pocity většinou odkazují na degenerativní změny v kloubech dolní končetiny. Může se jednat o patní ostruhu, ale také o projevy neléčených potíží – řada lidí má například každou nohu jinak dlouhou a pohybový aparát se opotřebovává nerovnoměrně. Mravenčení v nohou může být důsledkem neuropatických bolestí a také jedním z prvních příznaků tzv. diabetické nohy.

Bolest v plosce chodidla

Často se jedná o příznak plochých nohou, nebo dokonce o zborcení klenby. Řešením můžou být ortopedické vložky do bot, ale ne vždy to pomáhá. Každopádně je to případ pro ortopeda a návštěvu byste neměli odkládat.

Léčba

Jak proti bolesti bojovat? I pokud znáte příčinu, většinou se vám nepodaří problémy odstranit hned a mohou vás čekat ještě týdny i měsíce, kdy budete s bolestí bojovat. Jak se bolesti zbavovat co nejefektivněji a nejšetrněji? V prvé řadě pomůže chlazení ledem. Zejména v letních měsících zabrání otokům, které bolesti zhoršují. Pomůže také, když nohám ulevíte a dáte si je při odpočinku do vyvýšené polohy.

Nebojte se ani léků proti bolesti, které seženete v lékárně. Vždy ale dodržujte doporučené dávkování a nezapomínejte, že léky nikdy nejsou řešením, ale pouze vám krátkodobě ulevují. Výbornou volbou jsou i různé gelové vložky do bot, které vám usnadňují došlapování a šetří chodidla.

Kdy jít k lékaři

Rozpoznat dobu, kdy už nejde jen o unavené nohy, ale skutečně vážný zdravotní problém, nemusí být snadné. K lékaři ale vždy zamiřte, pokud se jedná o následující případy:

  • Bolest je náhlá a intenzivní.
  • Prodělali jste nějaké zranění.
  • Nemůžete nohu standardně zatěžovat.
  • Máte potíže s křečovými žilami nebo trpíte jinými žilními problémy.
  • Máte nohy opuchlé, zarudlé a na dotek bolestivé.
  • Máte horečku a celkově se necítíte dobře.

Žádný lékař by se vám neměl vysmát, pokud se snažíte být raději opatrní a situaci nepodcenit. Proto se nebojte se na odborníka obrátit.

Fotografie: Pixabay

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]