Taky se vám to už někdy stalo? Děláte všechno kvůli hubnutí, abyste zredukovali svou váhu, jíte zdravě, cvičíte jako blázni a vaše váha ne a ne dolů? Pokud ano, neměli byste takovou situaci podceňovat, mohou to být totiž i projevy vážné nemoci.
Pokud děláte vše správně a místo hubnutí naopak začnete přibírat, bude nejlepší, když si pro jistotu zajdete ke svému ošetřujícímu lékaři, který vám udělá preventivní vyšetření a zjistí, co se ve vašem těle děje. Na základě výsledků z těchto testů lékař určí následnou léčbu.
Možná příčina přibírání tělesné hmoty
Pokud si právě procházíte něčím podobným, tak se mějte na pozoru, neboť by se mohlo jednat například o tyto nemoci:
- bakteriální nerovnováha
- cukrovka (diabetes)
- porucha štítné žlázy
- perimenopauza
Pojďme se teď společně podrobněji podívat na některé z nich.
Zdravotní komplikace
Pokud máte někoho v rodině, kdo trpí na poruchu štítné žlázy je hodně pravděpodobné, že tímto onemocněním procházíte také, aniž byste o tom věděli. Onemocnění štítné žlázy je totiž dědičné. Každopádně, při problémech, kdy začnete bezdůvodně přibírat na váze, to bude zřejmě první vyšetření, které vám lékaři provedou. Štítná žláza totiž ovlivňuje chod hormonů v našem těle, a pokud dojde k jejich „rozladění“ tak se může stát, že začnete nekontrolovatelně nabírat. Touto nemocí trpí převážně ženy a muži nad 60 let.
Další možnou příčinou je cukrovka neboli diabetes. Pokud kromě nadváhy býváte také často velmi unavení a chytnete každou nemoc, která jde kolem, může se jednat právě o cukrovku. Důležité je hlídat si hladinu cukru v krvi a vyhýbat se sladkým jídlům a dobrotám. Obě tato onemocnění jsou označována jako poruchy endokrinního systému. Přesnou léčbu vám proto musí stanovit lékař.
Jste-li žena a stává se vám, že je váš menstruační cyklus velmi nepravidelný, mohlo by se jednat o tzv. syndrom polycystických ovarií, kdy se děje to, že při menstruačním cyklu nedochází k ovulaci. Následkem této nemoci může také docházet k přibírání na váze, ale i ke zvýšenému růstu ochlupení a výskytu akné, což je zapříčiněno zvýšeným mužským pohlavním hormonem. Díky této nemoci může být pro ženu také problematické otěhotnět.
Někdy bývá původem těchto problémů i bakteriální nerovnováha v těle, která je doprovázena žaludečními problémy, nadýmáním a průjmem či zácpou. Zde je důležité především navýšit příjem tekutin a konzumovat více vlákniny a probiotik na podporu zdravé střevní rovnováhy.
A jak už to v dnešní uspěchané době bývá, tak nejčastější příčinou je především dlouhodobý stres. Díky němu tělo produkuje více kortizolu, který kromě toho, že začnete přibírat, navíc ještě způsobuje depresi, navozuje úzkostné stavy a neustálý pocit únavy. Pokud by se jednalo o trvalejší stav, doporučujeme navštívit odborníka (psychologa).
Ale nebojte, ne vždy se musí jednat o nějakou nemoc, někdy stačí jenom pravidelný spánek, nebo více odpočinku a problémy se srovnají samy.
Fotografie: Pixabay, Freepik